Астахова Полина Григорівна

Видатні діячі

Полiна Григорівна Астахова (30 жовтня 1936, Дніпропетровськ — 5 серпня 2005, Київ) — українська гімнастка, багаторазова олімпійська чемпіонка. На Олімпійських іграх Астахова здобула 10 медалей: 5 золотих, дві срібні й три бронзові.

Поліна зацікавилася спортивною гімнастикою у тринадцятирічному віці, побачивши змагання з цього виду спорту в Донецьку, куди напередодні переселилася її родина. Вона почала тренуватися в клубі «Шахтар» під керівництвом заслуженого тренера СРСР Володимира Олександровича Смирнова.

За виняткову грацію на Заході Астахову іменували руською берізкою. Італійські журналісти на оліпійському турнірі в Римі навіть називали її Мадонною. В проміжку між 1956 і 1966 роками вона виграла чимало міжнародних і внутрішніх змагань, особливо на різновисоких брусах. З 1955 по 1968 рік вона входила до складу збірної СРСР.

Вперше стартувавши на чемпіонаті Радянського Союзу в 1954 році, Астахова одразу ж пробилася в збірну.

На Олімпіаді, що відбувалася того ж року, Поліна була наймолодшою в команді і стала олімпіською чемпіонкою в командному заліку. На римській Олімпіаді вона лідирувала, але втратила цілий бал після падіння з колоди, яка була сьомою з восьми дисциплін.

Така невдача дуже розчарувала дівчину, і вона навіть більше не змагалася того року, хоча виграла золото в складі команди, срібло у вільних вправах і бронзу в абсолютному заліку. В 1961 році вона поборола розчарування і виграла золото на брусах та у вільних вправах на чемпіонаті Європи. На токійській Олімпіаді 1964 року Астахова зробила внесок у перемогу в командному заліку, виграла бруси, стала другою у вільних вправах і третьою в абсолютному заліку.

Надгробок Поліни Астахової на Байковому цвинтарі.

Завершивши кар’єру гімнастки, Поліна Григорівна, починаючи з 1972 року працювала тренером збірної УРСР. У 2002 році Астахову включили до Міжнародної зали гімнастично слави. Останні роки свого життя Астахова прожила в Києві.


 • 17 Серпня 15:52
  Донецький письменник. Літературний псевдонім - Гороша.
 • 17 Серпня 15:51
  Перший віце-президент Федерації футболу Донецької області (ФФДО). Член виконкому Федерації футболу України (ФФУ). Віце-президент Асоціації аматорського футболу України. Голова комітету масового футболу ФФУ. Заслужений працівник фізичної культури і спорту України.
 • 17 Серпня 15:50
  Головний рабин Донецької області
 • 17 Серпня 15:40
  Російський соціолог, публіцист, економіст і белетрист, ідеолог народництва, видний учасник громадського руху 1860-1890-х років.
 • 17 Серпня 15:35
  Один з авторів ряду нових методів роботи: прискорення проведення підготовчих виробок на крутому падінні і на горизонтальних пластах, методів проходки стовбурів шахт і тунелів метро, многобаровой врубово-відбійним-навантажувальної машини (гірського комбайна) та інших.