Берви Василь Васильович

Видатні діячі

Василь Васильович Берви-Флеровського (справжнє ім’я Вільгельм Вільгельмович Берви, псевдонім Н. Флеровського; 28 квітня (10 травня) 1829, Рязань – 4 жовтня 1918) псевдонім Н. Флеровського.

Його батько був зросійщеним англійцем, професором фізіології в Казанському університеті.

Основні праці: «Становище робітничого класу в Росії» (1869), «Азбука соціальних наук» (1871), спогади «Три політичні системи: Микола I-й, Олександр II-й і Олександр III-й» (1891) (скорочений варіант – «Записки революціонера-мрійника» (1929)), роман «На життя і смерть. Зображення ідеалістів »(Женева – 1877, у Росії – 1907). Книга «Становище робітничого класу в Росії», написана за матеріалами власних досліджень і сибірських вражень, стала віхою в історії російської соціології, і була високо оцінена Карлом Марксом. Спосіб життя народника («приватне народництво»), ригоризм (і він, і вся його численна родина неухильно слідували один раз даним обітницею «добровільній бідності»), висока жертовність і альтруїзм («по почуттях це був Христос», – писав про Берви-Флеровського знав його по вологодської посиланню Н. В. Шелгунов) здобули Берви-Флеровського найвищий моральний авторитет серед різночинський молоді, для якої він був істинним «вчителем життя».

Під час навчання в Казанському університеті на нього великий вплив зробив професор Д. І. Мейер, в особливості його досвід т. н. «Юридичних клінік» (безкоштовних консультацій) для народу. В цей же час В. Берви близько знайомиться з петрашевцями – братами Бекетова, які завершували в Казані освіту.

Після університету Берви працював чиновником міністерства юстиції, ведучи аскетичний спосіб життя. З кінця 50-х рр.. зближується з лідерами демократичного руху (М. Некрасов, М. Чернишевський та ін.) Арештований в 1861 по т. н. «Справі товариських світових посередників». Підданий покаранню в адміністративному порядку – перебував у засланні під негласним наглядом до 1887 (Астрахань, Казань, Вологда, Кострома, Томськ, Омськ, Архангельськ, Шенкурський та ін.) На початку 1870-х років близький до «чайковців» і «долгушінци». Автор революційної прокламації «Про мученика Миколая». Особливий вплив Берви-Флеровського справив на учасників «ходіння в народ» початку 70-х років. Сам Флеровського вів досить активну пропаганду (він називав її «педагогічної») вже з першої своєї посилання в Астрахань і мав великий досвід на цьому терені.

Співробітник журналів «Дело», «Слово», «Вітчизняні записки». На початку 90-х років XIX ст. деякий час перебував в еміграції в Лондоні, де співпрацював з Фондом Вільної російської преси (С. Степняка-Кравчинського), який видав кілька частин «Абетки соціальних наук» і спогади «Три політичні системи». Після трагічної смерті Степняка-Кравчинського Берви-Флеровського повернувся в Росію, скориставшись коронаційним маніфестом Миколи II.

Пам’ятник Берви-Флеровського в Донецьку.

Помер в Юзівці в жовтні 1918 року, куди приїхав до сина Федора, який працював лікарем і прожив з 1897 по 1918. У Юзівці до смерті ним були написані «Критика основних ідей природознавства» (видана в 1904, в книзі викладається філософія «мислячого речовини») і «Коротка автобіографія». У Донецьку знаходиться його могила, навколо якої і розбитий сквер, що носить його ім’я і на якій в 1953 році був встановлений обеліск з полірованого рожевого граніту. В одній могилі з ним похована його вірна супутниця життя Герміона Іванівна Берви (уроджена Перлина, померла в 1924), обвінчався з Василем Васильовичем під час перебування його під арештом у 1861 році.


 • 17 Серпня 15:52
  Донецький письменник. Літературний псевдонім - Гороша.
 • 17 Серпня 15:51
  Перший віце-президент Федерації футболу Донецької області (ФФДО). Член виконкому Федерації футболу України (ФФУ). Віце-президент Асоціації аматорського футболу України. Голова комітету масового футболу ФФУ. Заслужений працівник фізичної культури і спорту України.
 • 17 Серпня 15:50
  Головний рабин Донецької області
 • 17 Серпня 15:38
  Вихованка Донецької школи по спортивній гімнастиці, заслужений майстер спорту. Чемпіонка Олімпійських ігор (1956, 1960, 1964), світу (1958, 1962), Європи (1959, 1961), кількаразова чемпіонка СРСР (у 1959-65) в окремих вправах і командних змаганнях.
 • 17 Серпня 15:35
  Один з авторів ряду нових методів роботи: прискорення проведення підготовчих виробок на крутому падінні і на горизонтальних пластах, методів проходки стовбурів шахт і тунелів метро, многобаровой врубово-відбійним-навантажувальної машини (гірського комбайна) та інших.