портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Туристичні пам'ятки

Багато хто чомусь вважає Донеччину суто промисловим чи шахтарським краєм. При цьому забувають, а може, й не знають, що саме тут, на Сході України – неперевершена степова природа, унікальні пам’ятки культури та історії, які варто подивитися, щоб більше дізнатися про Донбас.

Великоанадольський музей лісу

Єдиний державний музей «лісового профілю» розташований у Волноваському районі на теренах Великоанадольського лісу.

Музей відкрили в будинку, який був збудований у 1852 році. Це була садиба засновника Великоанадольського лісничого Граффа. Експонати розповідають про історію заказника, тут представлені зразки місцевої флори та фауни. Відвідувачам показують кімнату лісника, дендропарки лісного технікуму, будівлю покинутої школи та ділянки лісу, де ростуть дуби, висаджені його засновником.

Донецька Швейцарія

Перлиною Донбасу, Донецькою Швейцарією називають Святогір’я. На берегах Сіверського Дінця розташувався природний парк «Святі гори». На території колишнього Свято-Успенського монастиря був заснований Святогірський історико-архітектурний заповідник.

Головний скарб комплексу – Свято-Успенська Святогірська лавра, заснована в XIII столітті. На горі біля Лаври стоїть монументальна скульптура Артема – єдиний пам’ятник радянського минулого, що не підпав під декомунізацію через те, що охороняється ЮНЕСКО.

Рослинність парку «Святі гори» має велику наукову цінність, певна її частина занесена до Червоної книги України, причому 20 із них росте саме на цій території, серед них – мілова сосна.

На території Святих гір живуть 256 видів тварин, у тому числі рідкісних. У 2008 році крейдяні гори Святогір’я були занесені в ТОП-100 Всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес світу».

Завод шампанських вин у Бахмуті

Найбільше в Східній Європі підприємство з виготовлення ігристих вин класичним пляшковим засобом знаходиться в Бахмуті.

Історія заводу бере початок із ХVIII століття, коли в Бахмуті розпочалася розробка гіпсових покладів, а в 1950 році на базі штолень створили виносховище та розпочали будівництво заводу.

У 2005 році виробництво досягло 300 млн. пляшок за рік.  У підземних штольнях на глибині більше 72 метрів витримуються три роки одночасно 30 млн. пляшок. Під час відвідування алебастрових штолень можна скуштувати декілька сотрів шампанського.

Білосарайський маяк

Найдавніша будівля на Білосарайській косі – маяк Ейфеля, збудований у 1836 році. 

Маяк зберігся до наших днів саме в тому вигляді, як задумав автор знаменитої Ейфелевої вежі. Білосарайський маяк – це біла 22-метрова восьмигранна вежа, світло від якої видно на відстані 20 км. Спочатку маяк будували як оборонну споруду. Від нього залишилася одна стіна, проте зберігся 400-річний якір турецької галери, знайдений археологами. Коли маяк будували, то розташували його на кінці коси. За 200 років море нанесло ще сім кілометрів пляжу.

Музей народного побуту

У селі Прелесне Слов’яньського району розташований музей народної архітектури, побуту та дитячої творчості. Комплекс знаходиться під відкритим небом та включає в себе сільське подвір’я XIX століття: вітряк, хату, комору, ковальня, колодязь, вулики.

Тут відкрита експозиція зі зразками народної творчості Солобожанщини, а також єдиний в Україні музей дитячої творчості.

Сворення музею розпочалося в 1983 році завдяки ентузіастам, що збирали предмети побуту під час етнографічних експедицій зі всієї округи.

Вітряку, привезеному з Харківської області, майже 200 років. Найцікавішим «експонатом» є дерев’яна хата з очеретяною покрівлею – типове житло Слобожанщини XIX століття. У ній піч, старовинний посуд, у коморі – інструменти, у ковальні – прилади коваля та металеві вироби.

Соляна симфонія Соледара

Соляні шахти Соледара, що поблизу Бахмута – одні з найчистіших родовищ солі у світі та найбільші в Європі.

На глибині 300 метрів розташовані пласти віком 280 мільйонів років. Спускаючись у глибину цих шахт, потрапляєш до величезних соляних залів і галерей.

За роки роботи кілька поколінь соляних шахтарів прикрасили стіни цікавими барельєфами.  Деякі з прикрас створили професійні скульптори вже після закриття виробки. Серед цікавинок – соляна пальма Мерцалова, чи не єдина у світі соляна церква, музей історії соляних шахт. У 2003 році в камері 41-біс було встановлено світовий рекорд повітряного плавання, що занесений до Книги рекордів Гіннеса.

Тут діє спелеосанаторій, у якому лікують захворювання дихальної системи та щитовидної залози, що особливо допомагає дітям. Також у соляних печерах унікальна акустика, там досить часто  виступає симфонічний оркестр.

Крейдова скеля в Білокузьмінівці

Скеляне оголення крейдяних порід та лісостеп навкруги – частина регіонального ландшафтного парку «Краматорський».

Білокузьминівка – живописне село Костянтинівського району. Підніматися на крейдову скелю треба обережно, бо під ногами надто слизько. Проте на висоті 25 метрів відкриваються красиві краєвиди.

Вік крейдяної скелі – майже 90 млн. років. У підніжжя гори розташовані малі та великі печери, вибоїни. Деякі скелі нагадують пальці чи вітрила. Можливо, крем’яні уламки – це залишки коралів давнього океану. На околиці Білокузьминівки археологи знайшли стоянку первісної людини та майстерню з обробки кремнію.

Унікальна природа Донеччини

Неповторна природа Донецького краю представлена ландшафтними парками. Той, хто любить тишу, запах ковилу та старовинну природу, що її не чіпали люди, із задоволенням відвідає Хомутовскьий степ, ландшафтні парки «Клебан-Бик» та «Меотиду». Рослини, що там збереглися, занесені до Червоної книги України. Територія парків підходить для сімейного відпочинку на лоні природи. На Солоних озерах у Слав’янську можна не тільки відпочивати, але й лікуватися.

Кам’яні могили

Унікальне творіння природи розташоване посеред степу Володарського району. Два мільярди років тому тут було виверження вулкану, після чого залишилися скелі, висота яких 70 метрів.

Територію заповідника оточують два кільця курганів діаметром 9 та 18 метрів, деякі з них були поховальними. Учені знайшли тут багато наскельних малюнків та надписів різних часів.  Також серед степу встановлені давні скульптури – кам’яні баби.

Дружківські кам’яні дерева

Мільйони років тому на території пам’ятника природи було величезне море. Від нього залишилися окам’янілі морські їжаки та акулячі щелепи.

Кам’яні дерева – це залишки великих вічнозелених листяних дерев Араукарій, що росли 250 мільонів років тому, до появи моря. Згодом морська вода вимивала органічні речовини зі стовбурів дерев, замінюючи їх на мінеральні. Так вони й окаменіли. Подібне явище природи є вкрай рідкісним і спостерігається також в Австралії та американському штаті Аризона.

Серед дружківських скам’янілих дерев найбільшим є стовбур, довжина якого шість метрів, а діаметр – один метр. Скам’яніли дерева були знайдені, коли розробляли кар’єр із кварцевим піском для доменних печей.

Перлини за межею

На жаль, через окупацію частини Донецької області певні пам’ятки культури та історії є наразі недосяжними. Але війна врешті-решт скінчиться, а згодом можна буде познайомитися з іншими унікальними перлинами Донеччини.

Мізей мініатюрних книг

Розташований у Горлівці музейний заклад – єдине в Україні такого роду зібрання. В основу експозиції покладено колекцію інженера-будівельника з Горлівки Веніаміна  Разумова, який збирав її протягом багатьох років. Його іменем згодом назвали музей, що відкрили в Горлівці. Тут зберігається понад 10 тисяч мініатюрних видань та мікрокниг розміром мешне макового зернятка. Серед таких книжок – збірка віршів Пушкіна, що в 60 разів менше маку. Деякі книжки виготовлені в XVIII-XIX століттях. Представлені роботи, що побували в космосі та виконані на людській волосині.

«Донбас-Арена»

Перший в Україні стадіон, збудований до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року за стандартами УЄФА категорії «Еліт» (п’ять зірок).

Завдяки особливому ефекту покрівлі донецька арена нагадує «літаючу тарілку». Особливість стадіону – його овальна форма та повністю скляний фасад.

Перед «Донбас-Ареною» встановлений м’яч – фонтан. 28-тонний м’яч діаметром 2,7 м під тиском води здійснює оберти. Це найбільший гранітний шар у світі, що крутиться. Поруч зі стадіоном розбитий парк із фонтанами, штучними водоймами та кам’яним садом.

Палаюче каміння в Зуївці

Біля річки Нижня Кринка, неподалік від Харцизька, на поверхню виходить метан через природню дегазацію надр. Екологи вважають, що метан виходить через шпарину вугільного пласту. Концентрація газу складає сто відсотків. На поверхні він згоряє. Висота полум’я сягає двох метрів. Природне багаття стало улюбленим місцем відпочинку рибалок, що гріються тут у холодну погоду.

Парк ковальських фігур

Парк, відкритий у 2001 році, одразу ж став популярним місцем відпочинку. У центрі міста зібрані вироби найкращих ковалів Донеччини.

Раніше тут щороку відбувався Міжнародний фестиваль ковальської майстерності.

Роботи, виготовлені під час заходу, ковалі залишали в подарунок місту.

Кожного року тут з’являлися нові об’єкти – альтанки, фігурки тварин чи казкових персонажів. Серед українських міст саме Донецьк увійшов першим у  міжнародне «Кільце міст-ковалів».

За час свого існування парк став чи не головною цікавинкою Донецька.