Паркові зони та місця відпочинку є серцем міста і відіграють значну роль у житті не тільки великих мегаполісів, але і в житті невеликих провінційних містечок. Міські парки — це місце, де люди можуть проводити вільний час, відпочивати від міської суєти і просто насолоджуватися природою. Паркові зони сприяють поліпшенню якості повітря і є середовищем існування та розвитку представників флори і фауни. Вони є одним з факторів підвищення якості життя населення та його екологічного виховання.
На сьогоднішній день, проблема стану та розвитку парків Донецької області є надзвичайно актуальною. З метою впорядкування та благоустрою території міст та населених пунктів департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації запропонував місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування розглянути можливість створення або реконструкції за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища паркових зон в населених пунктах області та включення даних об’єктів до програмних заходів соціально-економічного розвитку у 2016-2017 рр.
З метою вивчення позитивного досвіду створення або реконструкції паркових зон 4 серпня департаментом було організовано робочу поїздку до міста Харкова, участь у якій, окрім керівництва і профільних спеціалістів департаменту, взяли начальник управління містобудування та архітектури Донецької облдержадміністрації - головний архітектор області Володимир Кузьменко, керівники органів місцевого самоврядування, фахівці управлінь архітектури та містобудування Авдіївки, Костянтинівки, представники регіональних ЗМІ.
Гостей з Донеччини у Харкові зустрів начальник спеціалізованого КП "Харківзеленбуд" Харківської міської ради Микола Блуд. Він розповів яка значна увага приділяється питанням модернізації, поліпшення міських парків, організації зон відпочинку, а також відповів на питання щодо особливостей та алгоритму складання проектно-технічної документації парків, експлуатації та технічного обслуговування.
Далі учасникам зустрічі були продемонстровані головні «перлини» паркового мистецтва Харкова: Сад ім. Т.Г.Шевченка, Саржин яр, Парк культури і відпочинку ім. Горького, Еко-парк Фельдмана (http://feldman-ecopark.com/ ).
Сад ім. Т. Г.Шевченка - найстаріший парк міста захопив своєю витонченістю, кількістю різних дерев і квітів, надвеличним монументом Кобзарю. На одній частині парку вже закінчено реконструкцію, на іншій – реконструкція триває, працює техніка. Микола Блуд розповів про основні труднощі, з якими вони стикнулись під час робіт, які ефективні рішення були знайдені для вирішення основних проблем.
У Саржиному яру також організовано чудовий куточок для відпочинку. При цьому треба відзначити, що при реконструкції парку особливу увагу приділили його природним особливостям - рельєфу, джерелам, забезпечено комфортний доступ до них відпочиваючих, вміло проведено зонування. Атмосфера безтурботного відпочинку та єднання з природою охоплює тут з перших кроків.
Неймовірне захоплення донеччан викликало ознайомлення з дійсно легендарним Парком культури і відпочинку ім. Горького. Важко перерахувати усі атракціони, розваги та пам’ятки цього чудового місця. І в той же час важко не помітити, з яким розумом все тут розплановано, організовано, створено, скільки сюди вже вкладено і постійно вкладається кропіткої праці та коштів. Кожен квадратний метр парку – це справжній витвір паркового мистецтва. Вся територія зонована тематично, з урахуванням вікових інтересів великих та маленьких відвідувачів. В кожні тематичній зоні дотримується певний архітектурно-художній стиль. Тут є велике нове оглядове колесо, дитячі майданчики для самих маленьких, безліч спортивних майданчиків (декілька футбольних полів, майданчиків для пляжного волейболу), скейтдром, канатна дорога, дитяча залізниця, мотузковий парк, тощо. І, що теж дуже важливо, багато атракціонів та розваг є безкоштовними.
Наостанок, учасники поїздки відвідали Еко-парк Фельдмана, високорівневий взірець парку, де в комфорті та турботі проживають десятки видів представників фауни.
Після всього побаченого, директор департаменту екології та природних ресурсів Сергій Натрус, що був ініціатором поїздки, виразив надію, що цей захід матиме дуже позитивні результати, надихне всіх присутніх фахівців на нові ідеї, створення таких амбіційних проектів, щоб і до нас на Донеччину приїздили за досвідом та натхненням.
То, щоб незабаром у містах та містечках нашого краю відкрилися нові та реконструйовані парки, де будуть створені всі умови для масового, активного і змістовного відпочинку жителів міста, де відвідувачі будуть насолоджуватись тишою, водоймами і фонтанами, барвистим квітковим убором, вигадливими розвагами та безпечними атракціонами, потрібно вірити в свої сили, не чекати добрих чарівників, а працювати і ще раз працювати.
За інформацією Департаменту екології та природних ресурсів ОДА