портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

12 січня Україна відзначає День українського політв’язня

Опубліковано 12 січня 2025 року, 09:15

53 роки тому – 12 січня 1972 року – різдвяна коляда «шістдесятників» перетворилася в «генеральний погром» української інтелігенції. Тоді радянська влада одночасно заарештувала 19 відомих представників національно-демократичного руху України. Серед них Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Ірина та Ігор Калинці, Леонід Плющ, Микола Плахотнюк. Цей перелік не є вичерпним: в цілому в 1972 році засудили 89 «шістдесятників». Саме в неволі, у таборах, з ініціативи В’ячеслава Чорновола від 1975 року почав відзначатися День українського політв’язня – голодуваннями й протестами.

Історики підрахували, що українські правозахисники-дисиденти провели 550 років у радянських таборах, колоніях, в’язницях та на примусовому лікуванні у психіатричних лікарнях. Такою була ціна за відстоювання прав людини та перемоги над комуністичним режимом.

Українські дисиденти зробили величезний внесок у розпад радянської імперії та повалення компартійного режиму. За словами колишнього президента США Рональда Рейгана, «саме українці продемонстрували найбільшу волю, непохитність у боротьбі з комуністичною заразою».

Нині російська влада наслідує радянські методи боротьби з інакодумцями. Після початку російської агресії проти України в 2014 році на тимчасово окупованих територіях розгорнувся справжній терор проти українців і кримських татар. Ці жахіття продовжуються на і на захоплених від початку повномасштабного вторгнення росії територіях України: вчиняються воєнні злочини, порушуються права і свободи людини.

На сьогодні, на жаль, ніхто не може назвати точної кількості заручників Кремля: цифри, оприлюднені як офіційними структурами, так і громадськими організаціями, різняться. Тому не апелюватимемо і ми. Але кількість бранців, утримуваних у в’язницях росії, вимірюється сотнями…

У сучасній історії України День українського політв’язня набув нового контексту. У часи масштабного розвитку суцільної відкритості російська влада продовжує ув’язнювати українців і представників інших національностей, які виступають проти окупаційної влади та агресії кремля.

Українці великої сили духу своїм протестом відстоюють у світовому просторі цінності нашої нації.