З 2003 року третьої суботи травня відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року в Україні відзначається День Європи. У 2020 році День Європи в Україні припадає на 16 травня.
Відправною точкою на шляху до започаткування відзначення Дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року. Цей історичний документ, направлений на об’єднання під єдиним керівництвом вугільних та сталеплавильних ресурсів низки європейських держав, насамперед Франції та Німеччини, заклав підґрунтя європейської інтеграції.
Рішення щодо увічнення дати проголошення Декларації Шумана шляхом святкування 9 травня як Дня Європи прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані.
Для українців це особливий день. Ще з античних часів Україна є повноправною та невід’ємною частиною європейської спільноти – великої родини, об’єднаної прогресивними демократичними поглядами. Цей день – чудовий привід вкотре засвідчити прагнення України жити в мирі та злагоді, будувати своє майбутнє в колі країн об’єднаної Європи.
День Європи святкується в усіх великих та маленьких містах. Повсюди відбуваються святкові концерти, вистави, іноземці з усіх європейських спільнот, які знаходяться на території України, розповідають українцям про життя у Європі, про історію та культуру інших держав.
День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.
Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де знаходяться керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС відбуваються офіційні урочистості.
Основна ідея загальноєвропейського Дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у “Європейському домі”.
Україна – єдина держава, яка не входить до Європейського Союзу та у якій на державному рівні відзначається День Європи.
У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.
Ми, як і Європа, хочемо жити в мирі і добросусідстві, віримо, що економічна інтеграція – найдієвіший засіб стримування війни.
Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а й за духом, історією, спільними цінностями, адже український народ є невід’ємною частиною європейської цивілізації.
13 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про підтвердження курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу та першочергові заходи у цьому напрямі», якою підтверджується незворотність курсу України на європейську інтеграцію, метою якої є набуття членства в Європейському Союзі. Було також відзначено, що Україна як європейська держава, яка поділяє спільну історію та цінності з країнами Європейського Союзу, має право подати заявку на набуття членства у Європейському Союзі відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз.
З підписанням та ратифікацією у 2014 році Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відносини сторін почали розбудовуватися у якісно новому форматі політичної асоціації та економічної інтеграції.
Впродовж останніх років, а особливо з початком у 2014 році російської агресії проти України, ситуація в Україні та події навколо нашої держави займають одне з головних місць у рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС. «Українське питання» регулярно порушується у заявах, резолюціях, висновках та інших документах інституцій та керівництва Європейського Союзу.
Головною метою відзначення в Україні Дня Європи є:
– формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;
– ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;
– популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;
– залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.
Оскільки День Європи – 16 травня – в цьому році припадає на період дії карантинних обмежень, прийнято рішення про перенесення заході.
Відзначення Дня Європи в Донецькій області стало доброю традицією останні кілька років. Яскраво відзначала Донеччина День Європи у 2017 та 2018 роках у м. Покровськ, а в 2019 році – м. Бахмут, в яких взяли участь десятки тисяч мешканців та гостей області. Представники посольств ЄС та міжнародних організацій завжди були почесними гостями урочистостей.
Учасники мали можливість ознайомитися з культурою, побутом, традиціями країн Європи, взяти участь у різноманітних квестах, майстер-класах, флешмобах, спробувати традиційні страви країн Європи. Було організовано показ найкращих анімаційних та художніх фільмів, проходив вернісаж виробів майстрів ужиткового та декоративно-прикладного мистецтва.
Цього року з ініціативи облдержадміністрації було запроваджено проведення обласного флешмобу «Європейська Донеччина». З 11 до 16 травня з гештегом #ЄвропейськаДонеччина на офіційних сайтах органів влади та/або на сторінці у мережі Facebook, а також комунальних підприємств, колективів, власних сторінках розміщюються фото- відео матеріали з відзначення у попередні роки Дня Європи в населених пунктах області, участі у відповідних обласних заходах, інформацію щодо внеску європейських науковців, промисловців у розвиток краю в період ХVII-XIX сторіччя та сьогодення тощо.
Пам’ятаймо, що Європа починається не за кордоном, а в серці кожного з нас.
Щиро вітаємо вас з Днем Європи!