День науки— професійне свято працівників науки.
Свято відзначається щороку в третю суботу травня. У 2025 році припадає на 17 травня.
День науки – свято покликане вшанувати наукові традиції, досягнення українських вчених й нагадати, що саме наука є основою інтелектуального потенціалу нації та її майбутнього.
Історично наука в Україні має глибокі корені. Ще за часів Київської Русі вчені та мислителі, такі як літописець Нестор, закладали основи для розвитку знань.
14 листопада 1918 р. гетьман Павло Скоропадський підписав закон Української Держави «Про заснування Української академії наук у м. Києві». Того ж дня гетьман призначив перших 12 дійсних членів УАН — Д.І. Багалія, А.Ю. Кримського, М.І. Петрова, С.Й. Смаль-Стоцького, В.І. Вернадського, С.П. Тимошенка, М.Ф. Кащенка, П.А. Тутковського, М.І. Туган-Барановського, Ф.В. Тарановського, В.А. Косинського та О.І. Левицького. 27 листопада 1918 р. відбулися установчі збори УАН у воєнних умовах — невелике засідання під головуванням найстаршого за віком О.І. Левицького, на якому було обрано головою-президентом - природознавця, геолога та геохіміка В.І. Вернадського, а неодмінним секретарем - сходознавця, арабіста й тюрколога А.Ю. Кримського. Обидва інтелектуали були вченими європейського та світового масштабу.
Багато українських науковців відомі в усьому світі своїми відкриттями та досягненнями.
Справжнім прабатьком кіно був Йосип Тимченко. Він показав першу «кінострічку» в Одесі ще у 1893 році, випередивши братів Люм’єрів.
На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт і представив проєкт застосування електрики «для руху залізничних потягів з подачею струму». У 1881 році в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений за схемою українського вченого. У 1892 році у Львові запустили перший електричний трамвай у Східній Європі.
Вчений з Харкова на ім’я Анатолій Малихін розробив «Біопромінь» – винятковий пристрій для аналізу крові.
Фізик Петро Бобонич винайшов детектор рівня глюкози у вигляді годинника.
Сергій Корольов – наш відомий земляк, завдяки конструкціям якого звершився перший космічний політ.
Дякуючи українцю Ігорю Сікорському світ побачив гелікоптер.
Любов Мала - вчена, яка зробила значний внесок у дослідження надпровідності, що використовується в сучасних технологіях.
Борис Патон - розробник технологій електрозварювання, які застосовуються в промисловості та космосі.
Найпотужніший у світі літак «Ан-225 Мрія» був спроєктований в Україні. Цей гігант досі залишається символом інженерної думки.
Український вчений Юрій Кондратюк ще в 1919 році описав траєкторію для польотів на Місяць, яку згодом використала NASA в програмі «Аполлон».
Перший у світі комп’ютер із програмним керуванням, МЕСМ, був створений у 1950 році в Україні під керівництвом Сергія Лебедєва.