портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

25 серпня - День шахтаря

Опубліковано 25 серпня 2024 року, 07:05

25 серпня в Україні відзначається День шахтаря. Цього дня українці вшановують представників героїчної професії, які, нерідко з ризиком для життя, забезпечують країну паливом, видобутим з підземних надр.

Шахтарська праця завжди була сповнена особливого духовного змісту. Це колосальні зусилля і непорушна самовідданість, честь і професіоналізм. Спускаючись у шахту, гірник залишає на поверхні весь свій страх, якому під землею зовсім не місце, а бере з собою надію і любов. І чесно й самовіддано робить свою справу.

Гірнича професія завжди вимагала мудрості й вірних, продуманих рішень. Вона не терпить легковажності і не прощає помилок. За історичними свідченнями, на території Київської Русі початок гірництва було покладено вже у другій половині XV століття. Перша експедиція в Печерський край для пошуків корисних копалин була споряджена у 1491 році. З історії відомо також, що гірнича справа в Україні наприкінці XIX століття посіла одне з центральних місць в ряду інших ключових галузей промисловості.

У середині XX століття, 10 вересня 1947 року, в тодішньому СРСР, на відзначення високих заслуг і внеску гірників у широку індустріалізацію країни, було затверджено офіційне професійне щорічне свято - День шахтаря. Святкування було встановлено на останню неділю серпня згідно з клопотанням, яке надали міністри вугільної промисловості Д.Г. Оніка та А.Ф. Засядько.

Вперше святкове відзначення Дня шахтаря було проведено 29 серпня 1948 року. Добра традиція вшанування гірників у День шахтаря зберіглася в Україні й після здобуття Незалежності. В Україні цей День був закріплений відповідно до нового законодавства Указом Президента України від 16 серпня 1993 року № 304/93, продовжено й дату святкування - щорічно в останню неділю серпня.

Для гірницьких районів і міст України День шахтаря давно є одним з головних свят. Він відзначається масовими урочистими заходами та концертами просто неба, виступами відомих музичних колективів і артистів, вітальними нагородженнями та привітаннями з боку керівників різного рангу.

Символічно, що в останню неділю серпня відзначається й День міста Донецька, який до 2014 року, доки не сталася російська агресія на сході України, був одним з найпотужніших промислових центрів. Освоєння земель в районі Донецька було розпочато запорізькими козаками в XVII столітті. У 1869 році валлієць Джон Юз започаткував будівництво металургійного заводу і робочого селища Юзівка. Період початку розбудови селища вважається датою заснування міста Донецька.

До повномасштабного російського збройного вторгнення 24 лютого 2022 року на підконтрольній українській владі території Донецької області діяли 30 вуглевидобувних підприємств. Серед провідних об’єднань галузі - ДП «Селидіввугілля», до складу якого входять шахта 1-3 «Новогродівська» (м. Новогродівка), шахта «Курахівська» (м. Гірник), шахта «Україна» (м. Українськ), шахта «Котляревська» (м. Новогродівка); ДП «Мирноградвугілля», структура якого об’єднує шахти «Капітальна» (м. Мирноград), «Центральна» (м. Мирноград), «Родинська» (м. Родинське) і шахту «5-6» (м. Мирноград); ДП «Торецьквугілля» з шахтами «Торецька», «Центральна», «Північна», «Південна»; ДП «ВК «Краснолиманська» (м. Родинське); ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» (м. Вугледар); ДП «Шахта ім. М. С. Сургая» (м. Вугледар); ПАТ «Шахтоуправління Покровське» (смт Удачне м. Покровськ); ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», у складі якого шахти «Новодонецька», «Піонер», «Алмазна», «Білицька», «Добропільська»; ТДВ «Шахта «Білозерська»; ТОВ «Краснолиманське» (м. Родинське); ТДВ «Шахта ім. Святої Матрони» (селище Клебан-Бик); Шахта «Свято-Покровська» ТОВ «Техіновація»; ДП «Шахта ім. Д.С. Коротченка» (м. Селидове); Шахта «Нова» (м. Торецьк); а також шахти ім. Артема, «Гірник» і шахта № 2 «Новогродівська», що перебувають у стадії ліквідації.

Сьогодні, коли на території Донецької області тривають запеклі бої і російські окупанти нищать інфраструктуру краю, - підприємства вугільної галузі відчувають у всій повноті руйнівні наслідки війни. Втім, ми віримо, що мужні люди Донеччини, серед яких працівники вуглевидобувної галузі посідають незмінно почесне місце, подолають усі випробування і відновлять роботу в повному обсязі під синьо-жовтим стягом, який майорітиме на всій території краю.

В День шахтаря вітаємо всіх, хто пов’язав своє життя з гірською справою і бажаємо всім причетним до важкої, але благородної шахтарської праці міцного здоров’я, гарних трудових умов та сімейного щастя!