Річниця деокупації Зміїного, коли ЗСУ відбили острів у росіян, відзначається 30 червня. Острів було звільнено після потужних ударів української артилерії, і окупанти поспішно евакуювали рештки свого гарнізону, залишивши Зміїний.
Острів Зміїний був захоплений російськими військами на початку повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року. На ультиматум українським прикордонникам скласти зброю, який надійшов із російського крейсера «Москва», – один з прикордонників відповів: «Русский военный корабль, иди нах*й!». Ці слова стали символом незламності та стійкості перед значно більшим і потужнішим противником.
Україна почала повернення острова у квітні 2022 року із затоплення флагмана російського Чорноморського флоту корабля «Москва». За словами керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони генерал-майора Кирила Буданова, це відіграло важливу роль у визволенні Зміїного – як і поява в України озброєнь, здатних наносити вогневе ураження по острову без застосування авіації.
Як розповів Буданов, планувати операцію з деокупації Зміїного почали в середині березня 2022-го. З кінця квітня й до кінця червня українські військові завдавали ударів по острову, знищуючи судна, склади з боєприпасами та протиповітряну оборону ворога.
Про операцію розповідає документальна стрічка Артема Шевченка «Море. Битва за острів Зміїний». У фільмі є кадри десантування з вертольотів 8 травня 2022 року спецпризначенців ГУР Міноборони й групи «Альфа» СБУ та їхнього бою на острові. Розповідається, як на Зміїний літали вертольоти, щоб завдавати вогневого ураження ворогу.
Операція, за словами очільника ГУР, складалася з кількох етапів: «На першому етапі була артпідготовка, на другому залучили авіацію. Далі був третій етап ― дорозвідка прибережної зони й розмінування».
30 червня російські війська під постійними ударами Сил оборони України втекли з острова. Російська пропаганда вже традиційно для себе назвала цей відступ «жестом доброй воли».
Острів Зміїний був окупованим 126 днів. Операція з його визволення тривала близько двох місяців. 4 липня операцію зі звільнення Зміїного було офіційно завершено, а 7 липня 2022 року там встановили прапор України.
Участь у деокупації Зміїного брали спецпідрозділи ГУР та Сил спеціальних операцій ЗСУ, групи «Альфа» СБУ, Державної прикордонної служби за підтримки артилеристів Військово-морських та Повітряних сил ЗСУ.
Під час операції загинули бійці ГУР: Руслан Попов – Герой України, капітан 1-го рангу; Олег Зайцев – Герой України, молодший лейтенант; Віталій Ігнатенко – Герой України, солдат; бійці «Альфи» СБУ: Володимир Кисельов – Герой України, капітан; Олександр Крикуненко – Герой України, майор; воїни Військово-морських сил: Ігор Бедзай – Герой України, полковник; а також Михайло Заремба – майор, Сергій Мущицький – капітан, Юрій Пирог – штаб-сержант. Ці імена озвучив Президент Володимир Зеленський.
Звільнення Зміїного мало вагоме економічне значення, адже контроль над островом дозволив частково відновити морську торгівлю. Разом з тим, деокупація острова, розташованого за 37 кілометрів від узбережжя, також вплинула на подальшу стратегічну операцію Сил безпеки і оборони України, спрямовану проти загарбників у Криму та у Чорному морі.