портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

8 квітня – роковини обстрілу російськими військами залізничного вокзалу у Краматорську

Опубліковано 08 квітня 2023 року, 08:04

24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. У Донецькій області з 2014 року тривали бойові зіткнення, але внаслідок масованих ударів російської армії загроза для населення регіону збільшилась у рази. Керівництвом країни та області було прийнято рішення щодо евакуації населення у більш безпечні регіони України. Того ж дня голова облдержадміністрації, начальник військової адміністрації Павло Кириленко розмістив на своїх інтернет-ресурсах перелік потягів, якими можна було евакуюватися з Маріуполя, Костянтинівки та Краматорська.

Завдяки спільній роботі органів місцевої влади, місцевого самоврядування, підприємств, волонтерів за період з 26 лютого по 07 квітня 2022 року лише централізовано було евакуйовано 201 557 осіб, із них із залізничного вокзалу в місті Краматорськ – 110 620.

Щодня Краматорський вокзал приймав тисячі мешканців Донеччини, які намагались вберегти своє життя. Так було і 8 квітня 2022 року. Того дня о 10.28 російські війська обстріляли залізничний вокзал «Точкою-У». Внаслідок ракетного удару загинула 61 людина, поранено - 121.

За фактом обстрілу було розпочато кримінальне провадження. Дії окупантів кваліфіковані за 438 статтею Кримінального кодексу - порушення законів і звичаїв війни.

За результатами розслідування Служба безпеки України отримала беззаперечні докази причетності російських окупантів до обстрілу залізничного вокзалу у Краматорську 8 квітня. Завдяки низці досліджень траєкторії польоту ракети та аналізу інших аспектів вдалося встановити, що удар було здійснено з території Донецької області, яка ще з 2014 року перебуває під тимчасовою окупацією рф. Експерти підтвердили, що для обстрілу застосували керовану одноступінчасту твердопаливну ракету 9М79-1 із зарядом касет. Широкому загалу вона відома як «Точка У».

Розслідування щодо обставин трагедії та можливого місця запуску рашистської ракети провела і правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) спільно з дослідницькою групою SITU, які у своєму звіті також підтвердили, що за атакою на вокзал в Краматорську стоять російські війська. Їх 10-місячне розслідування включало аналіз речових доказів на місці події, інтерв’ю з жертвами й тими, хто вижив, групами швидкого реагування тощо. Було проаналізовано понад 200 відео і фотографій, проведено просторовий і часовий аналіз нападу. Також переглянули супутникові знімки та оглянули колишню російську військову позицію поблизу села Куньє в Харківській області, що є можливим місцем запуску атаки.

Докази переконливо вказують на те, що ракета, яка вбила та поранила мирних жителів на залізничному вокзалі Краматорська, була запущена з контрольованої росією території на сході України. Напад був порушенням законів війни і очевидним військовим злочином.

Росія після удару стверджувала, що вдарила по скупченню військових та більше не використовує «Точку-У», і звинувачувала Україну в атаці. Утім розслідування встановило, що росіяни мали відповідний комплекс поблизу – на Харківщині, і вокзал був у прямій зоні ураження ракетного комплексу.

Дослідники HRW також проаналізували фотографії ракетного двигуна та секції наведення ракети, що впали приблизно за 50 метрів на південний захід від головного входу вокзалу, та ідентифікували снаряд як балістичну ракету серії 9М79К-1 «Точка-У». Вони також оглянули залишки й фрагменти суббоєприпасів у 32 точках падіння та за неушкодженим корпусом стабілізатора, металевими фрагментами заданої форми, а також знайденими на місці падіння окремими уламками носової частини суббоєприпасу встановили, що це був уражаючий елемент касетного боєприпасу 9N24.

«Точка-У» несе суббоєприпаси 9Н24 у боєголовці касетного боєприпасу 9Н123К. Боєголовка касетного боєприпасу містить 50 осколково-фугасних снарядів. За даними російського виробника, кожна суббоєголовка 9N24 містить 1,45 кілограма вибухівки та розривається на приблизно 316 фрагментів однакового розміру. Це означає, що близько 15800 смертоносних металевих осколків накрили велику територію навколо вокзалу, впали на колії.

15 800 смертоносних фрагментів, цілеспрямовано випущених російською армією проти цивільного населення, забрали 61 життя, фізично скалічили сотні людей, психологічно – тисячі.

Після терористичного акту рф залізничний вокзал у Краматорську тимчасово призупинив свою роботу. Подальша евакуація людей залізницею відбувалась протягом кількох місяців зі Слов'янська і Покровська.

Вже 14 жовтня 2022 року Укрзалізниця поновила транспортне сполучення і сьогодні звідси рушають поїзди на Київ та Одесу, у лютому сюди приїздив «Потяг єднання» з Ужгорода, а завтра ми зустрічаємо потяг зі Львова.

Пасажири щодня згадують про трагедію, що сталася рік тому та вшановують пам’ять загиблих. Залізничний вокзал став німим свідком людської трагедії. Залізничний вокзал став німим свідком людської трагедії, про яку нагадує місце майбутнього меморіалу, до якого в будь-яку пору року приносять квіти.