9 листопада наша країна традиційно святкує День української писемності та мови. Це свято було започатковано Указом президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97 «Про День української писемності та мови».
Саме цей день обрано на вшанування ченця Києво-Печерського монастиря – Нестора Літописця, якого вважають прабатьком української писемності та автором першої фундаментальної історичної праці на українських землях – Повісті минулих літ. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів і оповідань, та висвітлює історію східних слов'ян та князівської влади, утвердження християнства на Русі, містить оповіді про виникнення слов'янської писемності, відбиває настрої різних суспільних верств населення Київської Русі.
Щодо початку писемності в українських землях тривають наукові дискусії. Археологічні знахідки засвідчують наявність писемних знаків на зброї, глиняному посуді, інших предметах побутового вжитку, ще за часів Трипільської доби. Давньою українською мовою написані Києво-Руські літописи, козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох Івана Вишенського та Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Івана Котляревського та тих, хто і зараз гідно продовжує справу розвитку та популяризації української прози та поезії: Ліну Костенко, Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Оксану Забужко та багато багато інших.
В Україні українська мова має статус державної. Також вона є рідною мовою українців, які проживають за межами України: в Австралії, Білорусі, Казахстані, Канаді, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, США, та інших країнах. Українською мовою розмовляють майже 45 мільйонів людей на планеті, що робить її однією з найпоширеніших мов сучасного світу.