З 1 липня 2025 року на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення та виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях (постанова КМУ від 26.06.2019 № 552).
Державна соціальна допомога призначається і виплачується:
батькам-вихователям на кожну дитину-вихованця і прийомним батькам на кожну прийомну дитину.
Додаткові умови:
🔸 Грошове забезпечення призначається і виплачується щомісяця кожному з батьків-вихователів і одному з прийомних батьків.
🔸 Призначення і виплата державної соціальної допомоги, грошового забезпечення здійснюються органами Пенсійного фонду України на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п’яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення.
🔸 Призначення державної соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюється з дати влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім’ю включно до дня досягнення дитиною 18-річного віку, а в разі навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти — до 23-річного віку або до закінчення відповідного закладу освіти.
🔸 Особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, державна соціальна допомога призначається незалежно від того, чи навчаються вони у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, до досягнення ними 23-річного віку.
🔷 Розмір допомоги
🔹 2,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи — для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років, які навчаються у закладах загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення відповідних закладів освіти.
🔹 3,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи для осіб з інвалідністю.
🔷 Розмір допомоги для дітей
🔹 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
🔹 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю).
Необхідні документи:
▫ заява встановленої форми;
▫ рішення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї;
▫ документ, що посвідчує особу;
▫ свідоцтво про народження дитини;
▫ документи, що підтверджують статус дитини;
▫ інформація органу державної виконавчої служби про розмір аліментів;
▫ довідка з місця навчання про розмір стипендії;
▫ копія висновку МСЕК або витягу з рішення ЕКОПФО, або медичного висновку ЛЛК закладу охорони здоров’я про дитину з інвалідністю, що видані в установленому МОЗ порядку.
Звернутися за призначенням соціальної допомоги можна через:
▫ сервісний центр ПФУ;
▫ вебпортал електронних послуг ПФУ portal.pfu.gov.ua;
▫ портал ДІЯ;
▫ мобільний застосунок «Пенсійний фонд».
▫ уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
▫ ЦНАП;
▫ засоби поштового зв’язку.