портал в режимі тестування та наповнення
  • A-
    A+
або
Слідкуйте за нами в соц.мережах:

Дмитро Чернявський – перша жертва Війни за Незалежність України на Донеччині

Опубліковано 05 березня 2026 року, 10:01

5 березня 1992 року у селищі Хромове Бахмутського району народився Дмитро Чернявський. Навчався в середній школі № 18 міста Бахмут, брав участь в олімпіадах з історії та економіки. Закінчив бакалаврат економічного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса, а в 2013 році вступив до магістратури економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.

В житті Дмитро був дуже добрий і щирий, а за своєю вдачею – тихою людиною, яка не здатна когось скривдити. Дуже любив маленьких дітей – йому завжди подобалось з ними гратися. Подорожі Україною були іще одним із його захоплень: він часто відвідував етнофестивалі, їздив з наметом на Азовське море… А ще він був мрійником, який просто хотів гідно жити у своїй власній країні.

У жовтні 2010 року Дмитро Чернявський вступив до Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Вже у березні 2011 року він очолив пресслужбу Донецького міського осередку партії, а за два роки – обласного.

Із початком Євромайдану Дмитро Чернявський долучився до протестних акцій у Донецьку, кілька разів відвідував київський та львівський Майдани.

13 березня 2014 року в Донецьку відбулася чергова акція «За єдину Україну», учасники якої виступали за збереження цілісності нашої держави. Після завершення мітингу активісти самооборони донецького Майдану, серед яких був і Дмитро Чернявський, мали забезпечити прикриття для відходу мирних демонстрантів. У цей час натовп проросійськи налаштованих молодиків оточив їх. Під час сутички Дмитро Чернявський отримав ножове поранення у живіт, яке виявилося смертельним.

Дмитрові Чернявському було 22 роки.

За громадянську мужність, патріотизм, героїчне обстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України № 94/2015 від 20 лютого 2015 року Дмитрові Чернявському було присвоєно звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно). Почесний патріарх УПЦ Філарет 4 липня 2015 року нагородив його медаллю «За жертовність і любов до України», а верховний архієпископ Києво-Галицький УГКЦ Святослав 8 травня 2016 року відзначив почесною грамотою (посмертно).

Ім’я та портрет Дмитра Чернявського викарбовано на тимчасовому меморіалі Героїв Небесної Сотні у Києві, а також на Меморіалі Героїв Небесної Сотні у Львові. 7 травня 2015 року в бахмутській школі № 18, в якій навчався Дмитро, відкрили меморіальну дошку на його честь. 15 листопада 2017 року Кабінет Міністрів України заснував для студентів та курсантів закладів вищої освіти державної форми власності стипендію імені Дмитра Чернявського за спеціальністю «Економіка». 21 листопада 2018 року у Львові на фасаді будівлі економічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, де навчався Дмитро, встановлено меморіальну дошку.