«І сію волю у неволі»… Ці слова Юрія Литвина, поета, правозахисника та дисидента, 90-річчя від дня народження якого відзначається у 2024 році, стали епіграфом до циклу заходів «Дисидентський рух в Україні».
Заходи організовані Донецькою обласною Малою академією наук учнівської молоді, щоб підкреслити важливість спадковості поколінь борців за незалежність і державність України.
12 грудня 2024 року відбулася онлайн-зустріч юних науковців-істориків із Оленою Лодзинською, керівницею Музею шістдесятництва – філії Музею історії міста Києва.
Розповідь пані Олени ґрунтувалася на архівних матеріалах Івана та Надії Світличних. Вона відкрила для учасників маловідомі сторінки боротьби дисидентів зі східних регіонів України – Василя Стуса, Івана Дзюби та Олекси Тихого.
Зустріч зібрала понад 50 учнів та педагогів Донецької області, які високо оцінили захід. Наші учні пишаються, що є земляками сміливців, які кинули виклик комуністичній тоталітарній машині.
Враження учасників представлені на віртуальній дошці «Рефлексія. Що ми дізналися після онлайн-відвідування Музею шістдесятництва?» http://surl.li/wiscpy
26 грудня 2024 року цикл заходів продовжився онлайн-зустріччю, присвяченою традиції «Свята Різдвяних Василів», започаткованої дисидентом і філософом Євгеном Сверстюком. Учасники читали вірші поетів-шістдесятників, зокрема Василя Симоненка, Василя Стуса, Ліни Костенко, Юрія Литвина та Івана Світличного.
У межах зустрічі прозвучало 45 декламацій. Натхненне слово шістдесятників дало поштовх до осмислення їхньої мужності та громадянського подвигу.