Продовжуючи проєкт «Нематеріальна культурна спадщина: Збережене крізь час», знайомимо вас з унікальним елементом НКС регіонального переліку Донеччини - «Малоянисольська говірка румейської мови (мови греків Надазов’я)».
Малоянисольська говірка румейської мови є важливою частиною культурної спадщини греків Надазов’я, які компактно проживають у селах Маріупольського району Донецької області: Новоянисоль, Малоянисоль, Кременівка, Касянівка, Кирилівка, Катеринівка, Труженка, Ключове та Македонівка, що адміністративно входять до складу Нікольської та Кальчицької сільських громад.
Особливістю румейської мовної традиції є те, що її збереженням опікуються представники різних вікових груп - від молоді до літніх людей. Вони не лише спілкуються румейською мовою в повсякденному житті, а й активно беруть участь у культурних заходах, що мають глибоке обрядове та символічне значення для громади. Серед таких заходів - традиційні свята Ай-Василь та Смайдъарка, а також родинні свята, під час яких носії говірки виконують традиційні пісні та проводять обряди. Ці події стають важливими моментами для передачі знань та практик від старшого покоління до молоді, зміцнюючи культурну ідентичність громади.
Також відомо, що мовна традиція «Харахлотку глоса» (друга назва елементу) зберегла риси давньогрецької та має свою яскраву фонетику, яка вирізняє її серед шести інших румейських говірок. Протягом століть ця говірка не лише не втратила своє звучання, але й стала живим джерелом натхнення для поетів Надазов’я.
Попри всі виклики румейська мова продовжує залишатися невід'ємною частиною культурної спадщини Донеччини, живучи серед її носіїв.
Запрошуємо вас ознайомитися з цим культурним скарбом за посиланням: http://surl.li/osystd.