портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Елемент нематеріальної культурної спадщини «Традиція приготування обрядового хліба надазовських греків»

Опубліковано 24 грудня 2024 року, 11:11 , Управління культури і туризму облдержадміністрації

#Збережене_крізь_час

Завершуємо проєкт «Нематеріальна культурна спадщина: збережене крізь час» розповіддю про унікальні традиції, які увійшли до обласного переліку НКС Донеччини, а саме «Культурні звичаї та способи самовираження, пов’язані з обрядовим хлібом надазовських греків (Псатир)» (інша назва «Традиція приготування обрядового хліба надазовських греків»).

Цей елемент демонструє багатство традиційної культури греків Надазов’я. Ареал його побутування охоплює території компактного проживання надазовських греків у південно-західній частині Донецької області. Найбільші спільноти зберігають традицію у населених пунктах Маріупольського, Волноваського та Кальміуського районів, а також у містах Маріуполь, Волноваха, Вугледар та інших.

Святковий хліб «Псатир» – унікальний обрядовий символ надазовських греків, що має глибоке культурне й духовне значення. Господині, які займаються його приготуванням, бережуть давні знання, обряди та традиції. Виготовлення святкового хліба завжди супроводжується молитвами.

«Псатир» – це не просто випічка, а хліб, який стає центральним елементом великодніх свят, коли люди збираються разом, щоб розділити спільну радість. Його приготування – це цілий обряд, який починається з того, що тісто скручують у джгут. Потім роблять надрізи і обережно загортають джгут так, щоб ззовні утворились чотири півмісяці, а всередині – хрест. Це символ страждань Хрестових.

Існує кілька варіантів складання Псатиря, але всі вони ведуть до одного результату. За однією з версій, квадратна форма Псатиря символізує хрест і терновий вінець, який одягли на Христа під час розп’яття. Інша версія говорить, що кругла форма і «ріжки» нагадують розгалуження доріг, а хрест посередині – це пам'ять про померлих близьких.

Війна та тимчасова окупація територій, на яких проживали надазовські греки - румеї та греки - уруми, спричинили серйозні наслідки для збереження культурної спадщини громади. Та, попри всі труднощі, традиція приготування обрядового хліба «Псатир» продовжує жити.

Діти переймають цей унікальний досвід від своїх батьків, бабусь і дідусів. Процес передачі знань доповнюється випіканням псатирів до свят, фестивалів грецької культури та інших подій, які залишаються важливими майданчиками для збереження і популяризації традиції приготування святкового хліба.

Дізнатися більше про унікальну страву культурного надбання Донеччини ви можете за посиланням: http://surl.li/llqkqj.

#Збережене_крізь_час

#НКС_Донеччини

#Нематеріальна_культурна_спадщина_Донеччини