портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Елемент нематеріальної культурної спадщини «Орнамент Надазовських писанок «Іканича»

Опубліковано 14 грудня 2024 року, 11:44 , Управління культури і туризму облдержадміністрації

#Збережене_крізь_час

Сьогодні рубрика нашого проєкту «Нематеріальна культурна спадщина: збережене крізь час» знайомить вас з елементом, який входить до обласного переліку Донеччини, - «Орнамент Надазовських писанок «Іканича». Орнамент має глибоке коріння в традиціях греків Приазов’я, ареал побутування якого охоплює Маріупольський район, зокрема місто Маріуполь.

Наприкінці ХІХ століття у селах Надазов’я, де компактно проживали надазовські греки, поширювали унікальні орнаменти для розпису великодніх писанок. Ці мотиви, характерні саме для цього етнічного підгрупування, перегукувалися з елементами декору, що використовувалися на традиційних рушниках (тохма) та пам’ятниках. Згодом традиція писанкарства збереглася у місті Маріуполь, що стало важливим центром збереження культурної спадщини надазовських греків.

У 1904 році Історико-церковно-археологічний музей Маріупольської Олександрівської гімназії налічував у колекції експонатів близько 500 писанок. Орнаменти на них демонстрували глибокий символізм та художній смак, часто перегукуючись із мотивами, що зустрічалися в інших культурних проявах. З роками колекція писанок зазнавала різних змін та згодом збереглося лише 18 писанок, які до 24 лютого 2022 року залишалися в Маріупольському краєзнавчому музеї.

Також українська традиція писанкарства була визнана культурним надбанням людства та внесена до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. У процесі номінації презентували різні елементи писанкарства з усіх регіонів України, серед яких є орнаменти надазовських писанок «Іканича» з Донеччини. Цей елемент є прикладом традиційного писанкарства грецької громади.

Російська військова агресія стала найбільшою загрозою для існування елемента «Іканича». У березні 2022 року внаслідок обстрілів було знищено унікальну колекцію давніх писанок із фондів Маріупольського краєзнавчого музею, що впродовж десятиліть слугувала важливим джерелом збереження традиції.

Попри всі виклики війни елемент «Іканича» продовжує жити завдяки зусиллям носіїв - дослідників та майстрів, серед яких є як молоді, так і досвідчені майстрині писанкарства. У 2024 році орнаменти «Іканича» отримали нове життя у вигляді електронних каталогів, а також схем для вишивання, створених за мотивами традиційного розпису писанок. Це дозволяє не лише зберігати, але й інтегрувати цю унікальну спадщину в сучасну культуру, забезпечуючи її передачу наступним поколінням навіть за умов війни та окупації.

Детальніше знайомитися з історією, технікою створення елементу «Іканича» за посиланням: http://surl.li/lkvaiq.

#Збережене_крізь_час
#НКС_Донеччини
#Нематеріальна_культурна_спадщина_Донеччини