#Збережене_крізь_час
Сьогодні ми запрошуємо вас ознайомитися з унікальним елементом нематеріальної культурної спадщини Донеччини - «Приготування святкового солодкого хліба Бурма хатлама греків Мангуша». Цей елемент, що входить до обласного переліку НКС, є особливим представником гастрономічної спадщини територій компактного проживання греків, розташованих в Маріупольському районі Донецької області.
Майже 240 років тому переселенці з кримських сіл Мангуш, Гурзуф, Ялта, Кизил-Таш та Маджарь прибули на землі Приазов’я. Вони не лише оселилися тут, а й принесли з собою елементи своєї культури: мову, звичаї, обряди й, безумовно, рецепти. Одним із таких надбань став елемент «Бурма хатлама» - солодкий хліб, що є традиційною частиною святкових подій у житті Мангушської громади. Рецепт цього хліба можна зустріти й в інших селах компактного проживання надазовських греків, які мають власні варіації та особливості його приготування.
Солодкий хліб «Бурма хатлама» - справжня окраса святкового столу на весіллях та інших важливих родинних святах. Приготування страви вимагає багато часу і зусиль, тому господині в селах не можуть готувати його часто. Сам процес приготування перетворюється на ритуал, який передає давні традиції та сімейні цінності, а тісто, створене за збереженими родинними рецептами, має неповторний смак й аромат.
Цей святковий хліб має кілька назв у різних надазовськогрецьких поселеннях, що свідчить про багатство і різноманіття мовних традицій надазовських греків. Серед варіантів можна зустріти такі назви, як фулто, флуто, фулуто, фільто, філіто, фльота, хатлама, бурма хатлама та інші. Але найпоширеніша назва - Фулто, яку використовують як уруми, так і румеї в різних поселеннях. Однак саме «Бурма хатлама» є характерною та унікальною для селища Мангуш, що підкреслює її значення в місцевій культурі та традиціях.
Мангуш потрапив під окупацію вже у перші тижні повномасштабного вторгнення, що спричинило значні труднощі для носіїв культури приготування «Бурма хатлама». Багато з них змушені були залишити рідні села, і розпорошення громади поставило під загрозу збереження знань та традицій, що передавалися від покоління до покоління.
Попри всі труднощі традиція приготування «Бурма хатлама» не зникла і продовжує жити завдяки зусиллям тих, хто, незважаючи на всі випробування, прагне зберегти та передати ці культурні надбання наступним поколінням. Елемент «Приготування святкового солодкого хліба Бурма хатлама» продовжує побутувати серед носіїв у родинах, які активно практикують приготування цієї страви під час святкових подій, передаючи рецепт молодшому поколінню. Це допомагає зберегти культурні традиції та підтримувати живе існування елемента в побуті.
Детальніше про традицію приготування солодкого хлібу «Бурма хатлама» за посиланням: http://surl.li/mpjshc.
#Збережене_крізь_час
#НКС_Донеччини
#Нематеріальна_культурна_спадщина_Донеччини