В умовах повномасштабної війни Благодійний фонд Save Ukraine забезпечує евакуацію із зони бойових дій представників найбільш вразливих верств населення, залучаючи для цього кваліфікований персонал, техніку та інші наявні можливості. На базі Центрів Надії та Відновлення організації Save Ukraine здійснюється реабілітація людей, переміщених унаслідок війни. Діти разом із батьками або опікунами тут перебувають до трьох місяців і отримують притулок, гуманітарну допомогу, психосоціальну підтримку тощо.
Центр Надії та відновлення у місті Києві діє з 1 вересня 2022 року. Заклад розрахований на перебування тут до 200 людей, серед яких – дорослі і діти.
У центрі - 33 кімнати, в кожній з яких можуть перебувати, залежно від складу родин, дві невеличкі сім’ї (зазвичай це мами з дітьми).
Працівники закладу зазначають: перш ніж оселитися у цьому шелтері, евакуйовані родини скористалися допомогою волонтерів, або телефонували на гарячу лінію організації Save Ukraine. Зараз до закладу, що діє у столиці, найчастіше прибувають мешканці Костянтинівки, Покровська, Добропілля Донецької області. Нещодавно прибула й родина з Дніпровської області. У 2022-2024 роках бувало, що переважали евакуйовані з Харківської та Херсонської областей.
Кейс-менеджер Центру Надії та Відновлення Світлана Аврамова, як і її колега Аліна Шворнєва, прибули до Києва з Бахмута у 2022 році, й відтоді працюють в організації Save Ukraine. Обидві за фахом – соціальні працівниці, раніше працювали в управлінні соціального захисту Бахмутської районної державної адміністрації.
Загалом у Центрі Надії та Відновлення, очолюваному Марією Дмитрик, три кейс-менеджера, а також покоївки, охоронці, адміністратор, завгосп. Переважна більшість персоналу – внутрішньо переміщені особи.
Термін перебування евакуйованих сімей у центрі – три місяці. Далі родини, які здатні самостійно подбати про себе, підшукують для себе житло. Представники команди Save Ukraine допомагають їм і в цьому – підказують сайти, на які можна звернутися за вирішенням існуючих проблем. Є також власна група цієї організації, в якій періодично розміщують оголошення щодо надання роботи, житла тощо. З низки нагальних для ВПО питань із командою Save Ukraine співпрацює також організація «Право на захист».
Сім'ї з дітьми за час перебування в центрі отримують допомогу з різних напрямків, серед яких – гуманітарна, що включає надання продуктів харчування, засобів гігієни, одягу, взуття; юридична, що передбачає оформлення довідок ВПО, відновлення документів, оформлення фінансової допомоги; медична, що пов’язана з оглядом дітей в лікарні «Охматдит» та допомогою при підписанні декларації з сімейним лікарем у місцевій поліклініці; психологічна, з консультації та догляду психологів для дітей та дорослих і з проведення занять із арт-терапії; освітня, що включає допомогу при влаштуванні дітей до садочків та шкіл, відвідування Денного центру.
Валентина, мати восьмирічної дівчинки, перш ніж оселитися в центрі у січні цього року, змушена була евакуюватися з донькою з Добропільської громади через постійні ворожі обстріли. Глава сім’ї продовжує працювати на шахті «Новодонецька» в Добропіллі.
Валентина за фахом – психолог, після евакуації продовжує працювати онлайн.
Щодо вражень від перебування в центрі жінка зазначає:
«Тут нам дуже-дуже подобається, оскільки є можливості для розвитку і моєї дитини, і мене самої. З нами працюють психологи, а завдяки арт-терапії я вперше спробувала себе ще й в ролі митця. Саме тут я вперше побувала і в ролі клієнта психолога, а не викладача. Комфортно почувається на новому місці й донька. У закладі є чудова дитяча кімната, де вони з ровесниками грають в різні ігри, дивляться фільми. Класна фішка центру полягає також в тому, що дітлахи за свою активність отримують лайки – це такі дитячі грошики, за які вони потім щось купують. Отже, тут не залишається часу для того, щоб сидіти й сумувати».
Буває, що мешканці прифронтової зони говорять: нам нікуди їхати, бо нас ніхто ніде не чекає. Але приклад Центрів Надії та Відновлення БФ Save Ukraine показує зворотне: тут завжди привітно й гостинно зустрічають людей, що постраждали від війни, і працівники цієї організації віддають кожному з прибулих дітей і дорослих частинку свого серця, надихаючи їх на оптимізм і вселяючи віру, що все буде добре!












