- ЗНАЙОМСЯ ЗІ СВІТОМ ПРОФЕСІЙ
За статистикою підліток знає в середньому 40-50 професій, в той час коли у світі їх нараховується майже 50 тисяч. Тобто через брак інформації ми обмежуємо себе у виборі. Світ професій цікавий та різноманітний, але пам’ятай, що ідеальної освіти чи професії не існує. Ніякий диплом не буде гарантувати високу заробітну плату або прихильність роботодавців, якщо ти не будеш розвиватися в професії.
- ПІЗНАВАЙ СЕБЕ
Вивчи свої професійні інтереси та нахили, мотиви вибору професії, дізнайся як працюють твої пізнавальні процеси та які soft skills або непрофесійні навички ти вже маєш. Для цього варто звернутись до шкільного психолога або профконсультанта центру зайнятості. Завдяки тестовим методикам, фахівці підкажуть на які професії тобі варто звернути увагу. Також часто свою допомогу пропонують батьки чи друзі. Варто розуміти, що вони спираються на власні інтереси. Пам’ятай, що краще досягати своєї мети, а не втілювати в життя чужі мрії чи отримувати професію «за компанію».
- «ПРИМІРЬ» РОБОТУ НА СЕБЕ
Вивчи детально опис професій, які тобі подобаються. Поговори з представниками цих професій та з’ясуй, в чому полягає їх робота, з якими проблемами вони стикаються, що цікавого відбувається на робочому місці, чому вони обрали саме цей професійний шлях. Спробуй, випробувати себе в цих професіях, хоча би в змодельованих професійних ситуаціях.
- ВИВЧАЙ РИНОК ПРАЦІ
Ринок праці дуже активно змінюється, особливо в останні десятиліття, тому важливо орієнтуватися в актуальних професіях сьогодення та майбутнього. В центрах зайнятості можна отримати інформацію про актуальні та перспективні професії на ринку праці. Важливо розуміти де ти зможеш працювати та які суміжні професії можеш обрати для працевлаштування, тобто варто продумати і запасний план.
- ОБИРАЙ ПРОФЕСІЮ, А НЕ РІВЕНЬ ОСВІТИ
Важливо правильно обирати навчальний заклад. Більш виправданою є позиція, коли людина спочатку вирішує, чим би вона хотіла займатися, а потім розглядає можливі варіанти одержання освіти. Проте дуже часто бажання мати вищу освіту або навчатися в конкретному університеті затьмарює наші професійні наміри. Якщо абітурієнт, не зміг вступити на навчання саме туди, куди хотів, логічно зберегти вірність професії та пошукати інші варіанти її отримання.
- ОБИРАЙ ПРОФЕСІЮ НЕ ПРЕСТИЖНУ, А СВОЮ
Престижність – це фактор, який часто впливає на професійний вибір. Для когось це висока заробітна плата, а для когось бажання бути популярним. Але людина не зможе досягти високих результатів у тій роботі, яка не відповідає її індивідуальним особливостям або просто неприємна. Крім того, навряд чи така людина буде відчувати себе щасливою, розуміючи, що вона «викидає з життя» величезну кількість часу й сил в обмін на гроші.
Підсумуємо. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості й потреби ринку праці. Вся ця інформація вписується в формулу вибору професії «ХОЧУ» - «МОЖУ» - «ТРЕБА».
- ХОЧУ: професії, які задовольнять твої прагнення (бажання, інтереси, схильності, ідеали);
- МОЖУ: перелік професій, які відповідають твоїм можливостям (стан здоров'я, здібності, рівень знань, характер, темперамент);
- ТРЕБА: професії, які відображають стан ринку праці в регіоні.
Якщо ти збереш інформацію, враховуючи наші рекомендації, то легко зможеш за формулою зробити вибір. Твоя ідеальна професія має значитись в усіх трьох списках.
Сьогодні ти будуєш фундамент свого професійного успіху. Це непроста задача, але завжди поруч є кваліфіковані спеціалісти. Якщо є питання – звертайся до фахівців ДОЦЗ.
Бажаю успіху!