Питання реконструкції об’єктів інфраструктури в Донецькій та Луганській областях в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України обговорили під час онлайнового заходу, в якому взяли участь голова Представництва ЄІБ в Україні Жак-Ерік де Загон, голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, представники міністерств, очільники областей, мери міст та експерти.
Голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко зазначив, що Надзвичайна кредитна програма відіграє значну роль у подоланні наслідків збройної агресії Російської Федерації, зокрема у відновленні інфраструктури області, вирішенні проблем внутрішньо переміщених осіб.
«На Донеччині – найбільша кількість проєктів та, відповідно, найбільша сума передбачених коштів на їх реалізацію. І це прогнозовано. Адже саме у Донецькій області зареєстровано найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб – понад 512 тисяч. В рамках програми ми реалізуємо 118 проєктів з реконструкції та капітального ремонту загальною вартістю 3,3 млрд гривень. 24 з них вже завершені. Це школи, дитячі садки, медичні заклади, гуртожитки для внутрішньо переміщених осіб», - повідомив Павло Кириленко.
Він також наголосив на важливій для Донеччини та Луганщини обставині: за діючою на сьогодні Програмою передбачається субвенція з державного бюджету, яка спрямовується виключно на сплату податку на додану вартість за проєктами, що у нинішніх умовах є важливою підтримкою для місцевих бюджетів.
Тому при визначенні умов реалізації проєктів в рамках нової фази Програми, Донецька ОДА підтримує органи місцевого самоврядування у проханні зберегти надання субвенції з державного бюджету для спрямування на сплату податку на додану вартість. Тим паче, що до участі у другій фазі облдержадміністрація планує подати життєво необхідні для регіону проєкти. Перш за все йдеться про забезпечення населення безперебійним водопостачанням.
«Це питання настільки важливе для області, що я звернувся до пана Де Загона з пропозицією розглянути можливість реалізації проєктів з водопостачання в рамках окремої кредитної програми. Адже система водопостачання області є найбільшою в Україні та унікальною для держави. Це створена людиною складна технічна система транспортування води від єдиного наявного джерела - річки Сіверський Донець до населених пунктів області протяжністю 260 км, яка функціонує майже 90 років. Через істотну зношеність та численні розриви труб втрати води у мережі досягають понад 50%. Ситуацію ускладнюють постійні значні пошкодження внаслідок бойових дій», - зазначив очільник області.
Облдержадміністрацією забезпечено розробку декількох інфраструктурних проєктів, а також проєкту з будівництва резервного водоводу до міста Торецьк. Потреба у їх фінансуванні становить кілька сотень мільйонів гривень.
Окрема кредитна лінія дозволить детально пропрацювати всі шляхи модернізації системи водопостачання (з урахуванням незалежної оцінки ситуації експертами ЮНІСЕФ, МКЧХ, USAID).
Крім того, Павло Кириленко озвучив й інші нагальні потреби області - відновлення газопостачання міст Мар’їнка і Красногорівка (вартість нового газопроводу Курахове-Мар’їнка становить 125 млн грн) та подальше формування ефективної системи охорони здоров’я, зокрема галузі онкології (зокрема, Донеччина сподівається включити до Переліку другої фази реалізації Програми проєкт з реконструкції Міського онкологічного диспансеру Краматорська).
Очільник Донеччини виразив сподівання, що вартість проєктів Донецької області наступного етапу реалізації Програми буде не меншою за попередню.