портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Історична довідка

Опубліковано 03 липня 2017 року, 10:48

9 лютого 1932 року в Україні створено п’ять областей, 02 липня цього ж року утворено шосту область – Донецьку, з центром в місті Артемівському. До її складу увійшли:

17 адміністративно-територіальних одиниць Донбасу: Артемівська, Ворошиловська, Горлівська, Кадіївська, Костянтинівська, Краматорська, Краснолуцька, Луганська, Макіївська, Маріупольська, Риківська, Сталінська міські ради та райони - Гришинський, Лисичанський, Рівенківський, Сорокинський і Чистяківський;

13 районівХарківської області: Біловодський, Білолуцький, Верхнє-Теплівський, Лиманський, Марківський, Міловський, Ново-Айдарський, Ново-Псковський, Рубіжанський, Сватівський, Слов'янський, Старобільський та Троїцький (Покровський).

5 районівДніпропетровської області: Велико-Янисольський, Волноваський, Старо-Каранський, Старо-Керменчицький і Старо-Миколаївський (Володарський).

16 липня 1932 року адміністративний центр Донецької області перенесено до м. Сталіно.

Згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 03 червня 1938 року Донецькуобластьподілено на Сталінську і Ворошиловградську. До складу Сталінської області увійшли міста Сталіно, Артемівськ, Горлівка, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Орджонікідзе, Слов'янськ, Чистяково і 22 райони.

У другій половині 30-х років, в результаті значного розширення території міст Сталіно, Маріуполя, Горлівки і Макіївки місцеві органи влади порушили питання про утворення в них районів. Президія ЦВК УРСР (пізніше Президія Верховної Ради УРСР) задовольнила клопотання і в 1937 році райони з'явилися в Сталіно, в 1938 році - в Макіївці, в 1939 році - в Маріуполі і в 1941 році - в Горлівці.

У роки Другої світової війни територія області з жовтня 1941 року по вересень 1943 року була тимчасово окупована. Особливих змін в адміністративно-територіальному поділі в цей період не відбулося, за винятком перейменуваньдеяких населених пунктів. Після звільнення області відновлено довоєнний адміністративно-територіальний поділ, населеним пунктам повернуто колишні назви.

Станом на 01 вересня 1946 року в області налічувалося 12 міст обласного підпорядкування: Сталіно, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дружківка, Єнакієве, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Слов'янськ, Чистякове і 28 районів: Авдіївський, Олександрівський, Амвросіївський, Андріївський, Артемівський, Будьонівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Дзержинський, Добропільський, Єнакіївський, Катиковскій, Костянтинівський, Красноармійський, Краснолиманський, Мар'їнський, Ольгинській, Першотравневий, Приморський, Селидівський, Слов’янській, Сніжнянський, Старобешівський,Старомлинівський, Тельманівський, Харцизький і Ямський.

У 1953-1954 роках в області з'явилися нові міста: Добропілля, Шахтарськ, Докучаєвськ. В цей же час у всіх районах відбувалося укрупнення сільських рад.На рубежі 50-60-х років частину районівобласті ліквідовано, їх територія приєднана до інших районів.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 09 листопада 1961 року Сталінську область перейменовано у Донецьку і місто Сталіне перейменовано на місто Донецьк.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року до категорії міст обласного підпорядкування віднесені міста Дзержинськ, Красноармійськ, Сніжне, Харцизьк та Шахтарськ. У зв'язку з укрупненням сільських районів, замість тих, що були раніше, утворено лише 9 районів: Амвросіївський, Артемівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Красноармійський, Мар'їнський, Новоазовський, Слов'янський.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04 січня 1965 року, в зв'язку з об'єднанням обласних промислових і обласних сільських Рад в області створено 15 районів. Містами обласного підпорядкування залишено Донецьк, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дзержинськ, Добропілля, Дружківка, Єнакієве, Жданов, Костянтинівка, Краматорськ, Красноармійськ, Макіївка, Селидове, Слов'янськ, Сніжне, Харцизьк, Торез і Шахтарськ.

У грудні 1966 року в області створено ще 3 райони: Добропільський, Першотравневий і Тельманівський. Збільшилася кількість районів у містах. У березні 1967 року утворено Київський район м. Донецька і Приморський м. Жданова, у квітні 1973 року - Ворошиловськийм. Донецька, у листопаді 1975 року - Гірницький м. Макіївки, у жовтні 1980 року - Будьонівськийм. Донецька.

З 1976 року по 1992 рік до категорії міст обласного підпорядкування віднесені Ясинувата, Красний Лиман, Кіровське, Димитров, Авдіївка, Вугледар, Жданівка, Докучаєвськ і Новогродівка.

У 2016 році постановою Верховної Ради України перейменовано місто Артемівськ на місто Бахмут, місто Дзержинськ – на Торецьк, місто Димитров – на Мирноград, місто Красноармійськ – на Покровськ, місто Красний Лиман – на Лиман, місто – Торез – на Чистякове, місто Кіровське – на Хрестівка; селище міського типу Володарське – на Нікольське та райони: Артемівський – на Бахмутський, Красноармійський – на Покровський, Першотравневий – на Мангушський, Тельманівський – на Бойківський.


Додаткові матеріали:

Державний архів Донецької області