8 травня 2025 року відбулася тематична онлайнова зустріч з питань впровадження програм для кривдників у рамках проєкту «Превенція насильства за ознакою статі в контексті миротворчості».
Цей проєкт реалізується громадською організацією «СМАРТА» у співпраці з Донецькою обласною державною адміністрацією завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Жінки. Мир. Безпека: від локального до глобального», що впроваджується Українським Жіночим Фондом.
Захід розпочався з хвилини мовчання на знак вшанування Дня пам’яті та примирення, що відзначається щороку 8 травня. Учасники вшанували пам’ять усіх жертв Другої світової війни та загиблих унаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, провівши символічний міст між минулими й сучасними трагедіями.
Захід об’єднав понад 100 представників регіональної та місцевої влади, соціальних служб, організацій громадянського суспільства тощо. Учасники обговорили потребу системного підходу до роботи з кривдниками як одного з ключових напрямів у забезпеченні безпеки жінок і дівчат, відповідно до принципів Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».
Начальниця управління сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання Донецької обласної державної адміністрації Лілія Золкіна у вітальній промові підкреслила: «Робота з кривдниками – це не лише превенція майбутніх проявів насильства, а й безпосередня допомога постраждалим. Адже тільки через зміну поведінки кривдника можна гарантувати довготривалу безпеку для постраждалої особи. Саме тому цей напрям є пріоритетним у політиці нашого регіону щодо запобігання та протидії домашньому насильству».
Президентка ГО «СМАРТА» Лілія Кісліцина акцентувала на важливості міжсекторальної взаємодії для ефективної реалізації програм, спрямованих на зміну деструктивних моделей поведінки та запобігання повторному вчиненню насильства.
Програма заходу охоплювала такі теми, які були детально представлені експертами ГО «Осоння», сертифікованими WWP EN національними тренерами Віктором Баландіним і Каріне Амбарцумовою:
- огляд українського законодавства у сфері роботи з кривдниками та вимог до реалізації відповідних програм;
- ознайомлення з європейськими стандартами та можливими шляхами адаптації національної практики до міжнародних норм;
- аналіз бар’єрів і можливостей впровадження та реалізації програм на місцевому рівні;
- визначення практичних кроків для реалізації програм і розподілу відповідальності між суб’єктами.
У межах проєкту вже здійснено підготовку 15 фахівців територіальних громад та 10 представників громадського сектору. Усі вони отримають сертифікати державного зразка та зможуть реалізовувати програми для кривдників на місцевому рівні, забезпечуючи системний і професійний підхід до цієї складної, але необхідної роботи.




