портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Питання створення доступних умов для занять спортом і підтримки атлетів Донеччини обговорили на відеоконференції з громадами

Опубліковано 06 березня 2025 року, 22:19 , Управління фізичної культури та спорту облдержадміністрації

5 березня за участю заступника голови Донецької обласної державної адміністрації Ігоря Бойка відбулася чергова відеоконференція з питань розвитку фізичної культури та спорту в територіальних громадах. Захід провели в Слов’янську у форматі офлайн та онлайн.

До наради долучилися керівники органів управління фізичною культурою і спортом рад територіальних громад, райдержадміністрацій, військових адміністрацій, а також обласних та місцевих організацій фізкультурно-спортивної спрямованості.

«Важливо, щоб ми спільними зусиллями зберегли спортивний потенціал Донеччини, продовжували забезпечувати наших мешканців умовами для регулярної рухової активності, що є запорукою покращення фізичного та емоційного стану під час війни. Також і надалі триває заохочення стипендіями та іншими грошовими виплатами спортсменів і тренерів Донецької області, завдяки здобуткам яких про Україну знають у різних куточках світу. Разом рухаємося до нових перемог!» - зазначив Ігор Бойко. 

Начальник управління фізичної культури та спорту облдержадміністрації Володимир Мицик зауважив, що завдячуючи Силам Оборони України та підтримці з боку керівництва Донеччини в умовах воєнного стану в регіоні продовжують реалізовуватися державні програми у цій сфері, які спрямовані на розвиток і масового спорту, і спорту вищих досягнень.

У день проведення відеоконференції Ігор Бойко та Володимир Мицик разом із начальником Слов’янської міської військової адміністрації Вадимом Ляхом ознайомилися зі станом спортивної інфраструктури та обговорили актуальні напрямки спортивного життя громади. Делегація завітала у комунальний заклад «Фізкультурно-оздоровчий комплекс м. Слов’янська» – раніше у його басейні тренувалося багато спортсменів, зокрема, чемпіони й призери Паралімпійських ігор, але внаслідок російських обстрілів об’єкт зазнав ушкоджень і тепер пустіє. Наступним оглянули стадіон міської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи, реконструйований у 2020 році за кошти Державного фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету – синтетичне покриття готове приймати футбольні команди для тренувань і змагань цілорічно, проте зараз це також на паузі.

Ігор Бойко та Володимир Мицик зустрілися з директоркою Обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи з кінного спорту, сучасного п’ятиборства та тріатлону Світланою Тверсковою, дізнавшись про актуальну роботу цього комунального закладу. Так, до повномасштабного російського вторгнення на кінно-спортивній базі в Слов’янську здійснювався повноцінний навчально-тренувальний процес, а сьогодні вихованці цієї ДЮСШ готуються до майбутніх змагань у різних регіонах України. До встановлення миру ця база чекатиме на повернення дітей та виступатиме помічником в іпотерапії – гарному методі лікування та фізичної реабілітації за допомогою коней та верхової їзди.

У межах відеоконференції обговорили декілька нагальних питань розвитку сфери фізичної культури і спорту.

Наразі в Україні триває експериментальний проєкт щодо залучення до занять фізичною культурою та спортом ветеранів війни та осіб, які отримали інвалідність внаслідок війни. Кожен із них має можливість щоквартально одержати 1500 грн від держави на оплату послуг спортивних клубів. З 1 по 20 квітня триватиме подання відповідних заявок на другий квартал 2025 року. Водночас Міністерство молоді та спорту України розробило і пропонує до громадського обговорення проєкт професійного стандарту «Фахівець з фізкультурно-спортивної реабілітації» – документ розміщений за посиланням https://surl.li/oapiwo, пропозиції та зауваження приймаються до 26 березня.

В умовах воєнного часу у деяких територіальних громадах виникають питання щодо скорочення, злиття або ліквідації закладів фізичної культури і спорту – згідно з діючим національним законодавством, такі дії мають обов’язково узгоджуватися з центральним органом виконавчої влади, яким є Міністерство молоді та спорту України.

З метою заохочення та відзначення високих спортивних результатів Донеччини у 2024 році з обласного бюджету виплачувалися стипендії для 79 провідних спортсменів і 30 тренерів, заробітна плата для 22 спортсменів-інструкторів Донецької обласної штатної команди резервного спорту, а також одноразові грошові винагороди для 87 спортсменів і 46 тренерів Донеччини за здобуті нагороди міжнародних змагань, серед яких – літні Паралімпійські та зимові Дефлімпійські ігри, чемпіонати світу та Європи, турніри для ветеранів війни, за участь в Олімпіаді та Паралімпіаді. Окрім цього, атлетів стипендіями минулого року забезпечували 11 територіальних громад області: Бахмутська, Добропільська, Дружківська, Краматорська, Курахівська, Лиманська, Мирноградська, Покровська, Слов’янська, Селидівська та Мангушська, і цьогоріч планують продовжувати такі виплати майже всі з них.

З 1 січня 2025 року обласні стипендії отримують 80 спортсменів і 30 тренерів Донеччини – певні зміни внесено щодо розмірів стипендій (наразі він складає від двох до восьми прожиткових мінімумів, а у минулі роки найбільше заохочення було шість прожиткових мінімумів), видів досягнень, за які призначається стипендія, та кількісного розподілу між олімпійськими, неолімпійськими видами спорту та видами спорту серед осіб з інвалідністю. З початку лютого зарплату отримують 22 перспективні атлети регіону від 15 до 21 року в складі Донецької обласної штатної команди резервного спорту. Також передбачені грошові винагороди за міжнародні здобутки – відповідні виплати вже готуються для призерів Ігор Нескорених.

Актуальним питанням сьогодення є залучення спортивних клубів, як громадських організацій, до здійснення фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності. Ці клуби мали б функціонувати паралельно з ДЮСШ та створювати нові можливості для занять спортом. Розподіл коштів з місцевих бюджетів на фінансову підтримку спортивних клубів повинен здійснюватися з урахуванням охоплення тренувальною роботою не менше 40 осіб на одного тренера, компенсації за 1 людину від 600 грн на спортивний клуб.

Працівники Донецького обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» та більшості місцевих центрів сьогодні проводять із вимушеними переселенцями з Донеччини різноманітні спортивні активності, у тому числі на базі гуманітарних хабів громад і районів. Так, втілюється в життя соціальний проєкт «Активні парки – локації здорової України», у межах якого регулярні заняття організовують визначені координатори. Для учнів закладів загальної середньої освіти проводяться змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» – у 2024-2025 навчальному році вони охоплять учасників 9-ма видами спорту замість 5-ти, що були торік, – до баскетболу, волейболу, футзалу, спортивного орієнтування та чирлідингу додаються регбі-5, гандбол, легка атлетика та шахи.

Присутні на відеоконференції керівники місцевих органів управління фізичною культурою та спортом доповіли про проведену діяльність та найближчі плани роботи. Були виокремлені наступні питання: проведення навчально-тренувального процесу, фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів з ВПО із Донецької області за її межами, кадровий склад і структура, фінансування сфери, підтримка провідних спортсменів і тренерів, чинні проблеми та шляхи їх вирішення.