портал в режимі тестування та наповнення
  • A-
    A+
або
Слідкуйте за нами в соц.мережах:

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

Опубліковано 10 липня 2025 року, 16:22

Вода грає величезну роль не тільки в житті людини але і всього живого на нашій планеті і, як відомо, життя без води неможливе. Останніми роками спостерігається зростання забруднення ґрунтових вод нітратами. Невідповідність питної води санітарно-гігієнічним вимогам є однією з основних причин підвищення захворюваності серед населення пов'язаної з хімічним забрудненням води.

Одним із неінфекційних захворювань, пов'язаних із споживанням води з підземних джерел, є водно-нітратна метгемоглобінемія. Ця патологія виникає при перевищенні допустимих нормативів вмісту нітратів у воді. Вона становить особливу небезпеку для немовлят та дітей раннього віку до 3-х років, оскільки їх організм є більш чутливим до дії нітратів. Водно-нітратна метгемоглобінемія полягає в кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), порушенні транспортування кисню кров'ю, а також в пригнобленні активності ферментних систем, що беруть участь в процесах тканинного дихання. При накопиченні високого рівня метгемоглобіну у крові, в організмі розвивається ціаноз. Найчутливіші до вмісту нітратів в питній воді діти до 3-х років, особливо немовлята до 1-го року життя, яких вигодовують кашами, овочевими соками, молочними сумішами, приготованими на воді із високим вмістом нітратів (понад 50 мг/дм куб.). У дітей перших трьох років життя розвиток водно-нітратної метгемоглобінемії пов'язаний із недосконалістю ферментних систем організму і біохімічними процесами, що відбуваються у ньому. Найчастіше метгемоглобінемія спостерігається у людей, що проживають в сільській місцевості, користуються водою із колодязів, у яких не проводилася щорічна очистка та дезінфекція. Згідно зі статистичними даними 67% сільського населення Донецької області вживають воду з нецентралізованих джерел водопостачання, а саме із громадських колодязів і індивідуальних колодязів, які розміщено на території приватних садиб.

Моніторинг якості питної води .

ДЕРЖАВНОЮ УСТАНОВОЮ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ПРОФІЛАКТИКІ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» здійснюється моніторинг за питним водопостачанням у населених пунктах Донецької області, відповідно до річного плану роботи. Моніторинг якості питної води проводиться з підземних джерел водопостачання, включаючи громадські та індивідуальні колодязі, а також артезіанські свердловини (за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками).

На виконання вимог протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 19.05.2010 року та доручення Міністерства охорони здоров'я України від 21.02.2017 року «Щодо заходів стосовно попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей», ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» проводить постійний моніторинг вмісту нітратів у воді з підземних джерел водопостачання.

Результати досліджень у ІІ кварталі 2025 року.

Протягом ІІ кварталу 2025 року філіями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» на території області було досліджено питну воду з підземних джерел водопостачання населення з наступними результатами:

Громадські колодязі:

- Досліджено 83 проби води за санітарно-хімічними показниками. З них 22 проби (61,9%) не відповідали нормативам. Зокрема, 24 проби води досліджені на нітрати, та у 10 пробах (44,66%) виявлено перевищення вмісту нітратів.

- Досліджено 24 проби води за мікробіологічними показниками. З них 24 проби (37,50%) виявилися нестандартними.

Індивідуальні колодязі:

- Досліджено 22 проб води за санітарно-хімічними показниками. З них 19 проб (86,38%) не відповідали нормативам. Зокрема, у 10 пробах (45,45%) зафіксовано перевищення вмісту нітратів.

- Досліджено 19 проб води за мікробіологічними показниками. З них 11 проб (57,89%) виявилися нестандартними.

Перевищення нормативів за вмістом нітратів у питній воді з підземних джерел водопостачання було зареєстровано на наступних територіях Донецької області:

- Громадські колодязі: Добропільська територіальна громада.

- Індивідуальні колодязі: м. Дружківка, м. Слов’янськ, м. Краматорськ Краматорського району.

За результатам моніторингу, про перевищення нормативів вмісту нітратів у питній воді, фахівці філій ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» інформують органи місцевого самоврядування, територіальні підрозділи Держпродспоживслужби, проводять санітарно-просвітницьку роботу.

Рекомендації щодо профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії.

Для попереджування негативного впливу нітратів на здоров'я населення, запобігання виникненню отруєнь і захворювань, із цим пов’язаних, необхідно :

- Не використовувати питну воду із колодязів і свердловин, в яких зміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та для питних цілей, для дітей до 3-х років, використовувати фасовану (бутильовану) воду.

- Додержуватись гігієнічних вимог при облаштуванні і експлуатації колодязів, тобто колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити і дезінфікувати.

- На приватних земельних ділянках правильно зберігати гній і нечистоти.

- Територія навколо колодязя повинна утримуватися в чистоті.

- При можливості, якомога довше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, оскільки вміст нітратів в ньому низький, навіть якщо мати вживає воду з підвищеною концентрацією нітратів.

Лабораторії філій ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ», розташованих в м. Краматорськ, м. Дружківка, м. Слов'янськ, м. Добропілля, проводять визначення концентрації нітратів в питній воді за заявами.

Забруднення питної води нітратами потребує посиленої уваги з боку, як місцевих органів влади, так і населення, з метою проведення профілактичних заходів щодо зниження вмісту нітратів у питній воді з нецентралізованих джерел водопостачання.

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»