В Україні розпочалося масштабне будівництво перших 517 нових сільських амбулаторій моно- та групової практики. 10 вже введено в експлуатацію на Кіровоградщині, які повноцінно працюють. Спільно з МОЗ, розроблено і сформовано спроможну мережу з 4223 сільських амбулаторій. Потреба у новому будівництві — 688 закладів. Закуповуються 514 службових автомобілів для сімейних лікарів. За підтримки партнерів зі Світового банку, розроблено хендбук — технічне задання для запровадження в амбулаторіях телемедицини.
Про це під час селекторної наради щодо стану реалізації реформи сільської медицини наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
«Сьогодні всі області вже вийшли на реалізацію проектів. І в 2019 році всі сільські амбулаторії, в рамках реформи, мають бути введені в експлуатацію. Тепер ми впритул наближаємось до впровадження телемедицини у сільських амбулаторіях. Є такий вислів, що «Ліки від хвороби знаходяться не в аптечці у лікаря, а в його голові». Запроваджуючи телемедицину ми якраз даємо сімейному сільському лікарю унікальну можливість отримати фахову консультацію вузькопрофільного спеціаліста з приводу діагнозу чи лікування. Наш хендбук – це посібник, який ми обов’язково передамо регіонам у допомогу», — зазначив Геннадій Зубко.
Наразі у п’яти областях — Кіровоградській, Харківській, Вінницькій, Дніпропетровській та Полтавській розпочнеться тестування телемедицини у сільських амбулаторіях за 4 нозологіями: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальна астма та дерматологічні захворювання. Вже найближчим часом області мають визначити такі амбулаторії.
Урядовець підкреслив, що мета реформи – не будівництво нових амбулаторій або встановлення медичного обладнання. «Ми говоримо про зменшення смертності людей і кількості нових захворювань, в той же час — збільшення кількості людей, які підлягають моніторингу після перенесених хвороб. І головне – збільшення тривалості життя українців безпосередньо в сільській місцевості», — наголосив Зубко.
Він подякував міжнародним партнерам з Уряду Канади і Світового банку з якими був підписаний Меморандум. У документі чітко визначені ключові цілі реалізації реформи первинної медичної допомоги у сільській місцевості і залучення міжнародної допомоги не тільки для розбудови інфраструктури, а впровадження нової якості медичних послуг сімейними лікарями у тому числі, телемедичних.
Також окремо Зубко подякував Посольству Канади в Україні, проекту EDGE, компанії Ontario Telemedicine Network (OTN), консультантам зі Світового банку, які підготували технічне завдання для розробки програмного забезпечення з впровадження телемедицини.
Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України