На Аскольдовій могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих…
Це слова з вірша Павла Тичини «Пам’яті тридцяти». Вони присвячені молодим українцям, які загинули у бою під Крутами, відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції «Крути» в сучасній Чернігівській області, за 130 кілометрів від Києва. Це пам’ятна, однак трагічна для України подія – 5-годинний бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував від 400 до 800 вояків. Загін із курсантів, студентів та гімназистів зійшовся у нерівному бою з багатотисячною армією Михайла Муравйова. 27 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були страчені. Затримка просування армії Муравйова дала можливість укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання української незалежності.
Боротьба за незалежність нашої держави не закінчилась. І на цьому шляху молодь постійно демонструє небайдужість до долі Батьківщини: зі студентських протестів почались події Революції на граніті, Майдану, а сьогодні тисячі молодих українців відстоюють цілісність України на передовій, сотні – віддали життя і стали Героями.
Питання формування у дітей та молоді національної ідентичності, активної громадянської позиції мають стратегічне значення для подальшого розвитку України, її національної безпеки. Саме тому 29 січня у закладах освіти області проведено низку заходів з вшанування Дня пам’яті Героїв Крут: інформаційні п’ятихвилинки, виховні години, тематичні диктанти, виставки книг тощо. Крім того, у межах заходів, для старшокласників організовано показ фільму «Крути».