Європейська агенція інтелектуальної власності (EUIPO) і Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УНОІВІ/ІР офіс) підписали Меморандум про взаєморозуміння, який започатковує партнерство з метою зміцнення української системи інтелектуальної власності та посилення інституційної спроможності на користь бізнесу та громадян як в Україні, так і в Європейському Союзі.
Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.
Угоду підписали Андреа Ді Карло, заступник виконавчого директора EUIPO, та Олена Орлюк, директорка УНОІВІ, в межах участі у 64-й серії асамблей держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) в Женеві, Швейцарії.
Меморандум спрямований на посилення співпраці між Євросоюзом та Україною у сфері інтелектуальної власності. Крім того, він сприятиме більш тісній інтеграції України в Єдиний ринок ЄС.
Підписаний документ спирається на новаторську угоду, досягнуту на початку 2023 року між ЄС та Україною, що дозволяє державі брати участь у заходах, що фінансуються Європейським Союзом у межах Програми єдиного ринку.
«Цей Меморандум визначає напрямки співпраці, закладає підґрунтя для нових спільних проєктів та розвитку попередніх напрацювань. Та найважливішим аспектом є те, що він чітко окреслює наш європейський шлях гармонізації та партнерства, а також принесе користь нашим патентним заявникам та всій системі IP», – зазначила очільниця IP офісу Олена Орлюк.
Зміцнення систем інтелектуальної власності: взаємовигідне партнерство
Відтепер Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій може скористатися інструментами управління та експертизи, гармонізації практики реєстрації та експертизи торговельних марок і промислових зразків, а також можливостями навчання персоналу та співпраці.
Меморандум також включає заходи, пов’язані з правозастосуванням, такі як взаємний обмін інформацією про дослідження, пов’язані з економічними аспектами інтелектуальної власності, виконанням нормативно-правових актів або боротьбою з шахрайством. Крім того, це прокладає шлях для інтеграції даних щодо торговельних марок та промислових зразків України у відповідні бази даних EUIPO, зокрема TMview, Tmclass, DesignView та Designclass.
«Гармонізація з правилами ЄС має розширити можливості для іноземних інвестицій і сприятиме інтернаціоналізації українського бізнесу. Ці зусилля також відіграватимуть ключову роль в модернізації системи торговельних марок і промислових зразків України та, зрештою, сприятимуть її інтеграції в ЄС», – наголосив Андреа Ді Карло.
Розширення горизонтів співпраці задля розвитку системи інтелектуальної власності
Меморандум про взаєморозуміння був укладений в межах багаторічної співпраці між Україною та ЄС у сфері інтелектуальної власності. Починаючи з 2022 року, EUIPO вживає заходів для надання максимально повної підтримки українським клієнтам з метою захисту їхніх прав інтелектуальної власності, продовжуючи технічну роботу та взаємодію з органами інтелектуальної власності в Україні.
До того ж, Меморандум сприятиме розширенню зусиль Європейського Союзу щодо поглиблення інтеграції Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій в системи інтелектуальної власності ЄС. Триває обговорення проєкту міжнародного співробітництва в цій галузі на регіональному рівні за участю Грузії, Молдови та України.
Довідково
EUIPO – одна з найбільших децентралізованих агенцій Європейського Союзу, розташована в Аліканте, Іспанія. Агенція забезпечує управління процесами реєстрації торговельних марок Європейського Союзу (EUTM) і зареєстрованих промислових зразків ЄС (RCD), обидва з яких забезпечують захист інтелектуальної власності в усіх державах-членах Євросоюзу. Вона також здійснює співпрацю з національними та регіональними відомствами інтелектуальної власності країн-членів ЄС і утримує Європейську обсерваторію з порушень прав інтелектуальної власності.
Євроінтеграційний портал