Надію Зубатюк (на фото) знають у Костянтинівці як вчительку української мови та волонтерку. Педагогиня не плете маскувальні сітки та не виробляє окопні свічки. Вона працює на тому фронті, де найефективніше у неї виходить, - читає курс з української мови. Безкоштовно, для всіх охочих.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну слухачі збирались у місцевій бібліотеці. Під час пандемії COVID-19 перейшли в режим он-лайн. Нині заняття поновили очно. Проводяться вони в освітньому центрі. На навчання збираються в середньому до двадцяти місцевих мешканців. Одні прагнуть відновити знання з державної для того, щоб розумітися на документообігу та законодавчій базі. Пенсіонер Володимир Єремеєв каже, що знає українську: вивчав її в школі та розмовляє нею. Проте не вистачає тонкощів мови, аби сповна розумітися на деякій інформації, що надходить з державних установ. Зокрема, з Пенсійного фонду.
Натомість Надія Арапова відвідує курси, аби відчути усю мелодику української мови, яку чула з дитинства. Її дід колись приїхав на Донеччину працювати з Полтавщини. Тут зустрів місцеву дівчину - створив сім'ю, в якій народилися діти. Ще змалку Надія вільно спілкувалась українською. Втім, як згадує пенсіонерка, вже шкільне навчання відбувалось російською. В її оточені все більше стало чужої мови. Зараз хоче повернутись до рідного слова, і для цього працює над собою.
"За радянських часів багато хто з нас розмовляв переважно російською, але тепер слід її позбуватися. Зараз я почала читати українські народні казки і начитую вголос, щоб чути, як звучить мова. Хоча вона була рідною з дитинства. Вона така гарна, мелодійна! Тож, мені хочеться повернутись до свого коріння через мову моїх предків".
Мовні курси в Костянтинівці організували в 2015 році за сприяння ГО "Український інститут антикризового менеджменту". Цей проєкт був створений для людей старшого віку. Тоді й запросили працювати Надію Зубатюк.
"Українську мову знищували чужоземці кілька століть поспіль. Але найбільш "плідно" забороняли, знищували українську мову на теренах України за радянських часів. Це якраз той відтинок часу, який багато хто з нас застав, - зауважує Надія Зубатюк. - Час, за якого виростали цілі покоління людей, "згвалтованих" отією русифікацією. Таким людям дуже важко усвідомити, що то не їхній природній вибір, - мовляв, "російська мова це мова моїх батьків". Насправді то штучний вибір. Це факт русифікації, перед яким їх поставили".
Молодші також приходили на мовні курси для того, щоб поліпшити грамотність для вступу до вишів. А із введенням в Україні у 2021 році Закону про мову за парти сіли й посадовці, які мали здати іспити на знання державної мови.
Педагогиня переконує, уроки на курсах відбуваються не за шкільною програмою. Люди тут спілкуються. Читають та слухають розповіді про відомих українців. Темою нинішнього зібрання пані Надія обрала діяльність Петра Яцика, відомого мецената і філантропа з Канади. Саме йому наші співвітчизники завдячують популяризацією української мови у світі. Адже Петро Яцик витрачав сотні тисяч доларів на друк монографій про культуру та історію України.
За ці сім років вчителька спостерігала, як її земляки усвідомлювали себе українцями через мову. Вперше підмітила у 2014-му, коли проросійські бойовики, підтримувані кремлем, анексували Крим й окупували частину Донецької та Луганської областей. Вдруге - під час повномасштабної війни в Україні.
"Найбільший пік зацікавленості українською мовою, найбільший пік тих, хто свідомо переходив на спілкування українською, був у перші сто днів великої війни. Вступ на курси тих, хто прийняв рішення спілкуватись українською, є особливо цінним", - зазначає Надія Зубатюк.
Чималий інтерес до мовних курсів виявляють вимушені переселенці, які знайшли прихисток у Костянтинівці. Є попит і в людей, які не можуть фізично відвідувати заняття. Тож, аби охопити якнайбільшу кількість слухачів, Надія Зубатюк хоче запровадити он-лайн уроки. Наразі педагогиня радить усім своїм учням читати книжки та переглядати фільми українською, а головне - почати розмовляти.
"Нехай людина почне говорити українською з помилками, аніж вона буде українською мовчати", - наголошує Надія Зубатюк.