портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
 • A-
  A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Відновити зв'язок на деокупованих територіях: Мінцифри готується запустити пілотний проєкт з модернізації інтернет-мереж в Україні

Опубліковано 31 травня 2023 року, 12:12

Зараз один із пріоритетів Мінцифри — відновити зв'язок у сотнях деокупованих населених пунктах. Адже сьогодні це те, що допомагає зберегти життя, вчасно отримавши повідомлення про ракетний обстріл. Подзвонити близьким, щоб упевнитися, що вони живі.

14 місяців триває повномасштабна війна. За цей час чверть усіх інтернет-мереж та понад 3000 базових станцій мобільних операторів було зруйновано та пошкоджено.  За оцінкою Світового банку необхідно понад 2,2  млрд доларів, щоб відновити телеком-галузь до довоєнного стану.

Перше, що роблять російські загарбники, коли захоплюють територію, - забирають у людей зв'язок. Забирають, щоб відірвати від близьких і позбавити доступу до новин. Штучно створити стресову ситуацію та інформаційний вакуум, у якому легше тиснути на людей.

На звільнених територіях велика кількість телеком-обладнання знищено або викрадено. Адже російські військові традиційно поводять себе, як злочинці та мародери. 

20% території України були під окупацією. І потребують повного відновлення зруйнованої цифрової інфраструктури. Захищеної, стійкої та надійної. Саме тому команда Мінцифри спільно з Nokia готується запустити пілотний проєкт з модернізації інтернет-мереж в Україні. 

В межах проєкту планують забезпечити понад 1 млн українців, що живуть в прифронтових місцях швидкісним інтернетом, що не залежить від світла.

Зараз через щоденні обстріли навіть осколок, що зачепив інтернет-кабель на стовпі, може на години залишити людей без зв'язку. Технічні команди провайдерів, попри небезпеку, замінюють пошкоджені мережі - з'єднують обірвані кабелі зварювальним апаратом або ж повністю оновлюють їх. Але це тимчасове рішення. Черговий обстріл — і люди знову без інтернету, а мережі потребують відновлення. Більше того, це небезпечно. Відновлюючи мережі, працівники провайдерів потрапляють під обстріли. Так нещодавно російські терористи обстрілювали Південь з авіації. Команда місцевого провайдера відновлювала зв'язок у Станіславі. Від обстрілу постраждали цивільні та авто телекомівців. На щастя, взимку команда провайдерів пройшла курси з тактичної медицини. Тому не розгубилася і швидко надала першу допомогу пораненій жінці.

У Мінцифри працюють над тим, щоб допомогти місцевим інтернет-провайдерам відновити та модернізувати мережі. Зробити їх енергонезалежними, стійкими та захищеними. Це передбачає оновлення телеком-обладнання і перехід на енергонезалежні PON-мережі. Також більш захищені і стійкі до обстрілів та вибухів інтернет-мереж. Сам по собі кабель товщиною, як волосинка. Щоб осколкам було важче зачіпити і пошкодити його, варто загортати мережі у надійні трубки з кількох шарів і прокладати під землею. Проєкт масштабний і потребує експертної та матеріальної підтримки зі сторони топових технологічних компаній. Вже ведуть переговори і домовляються з міжнародними партнерами щодо залучення до проєкту.

Завдяки його реалізації жителі міст, що найбільше страждають від постійних обстрілів та знеструмлень — будуть онлайн і на зв'язку, а місцеві провайдери отримають підтримку на розвиток інтернет-мереж. Важливо, щоб попри відсутність світла, у людей, що залишаються в своїх домівках — була можливість спілкуватися з близькими у месенджерах та дізнаватися останні новини.
Перший крок — оцінка та аналіз руйнувань. Далі проєктування модернізованих мереж, будівництво та оновлення обладнання. Після пілотного запуску в кількох населених пунктах, ініціативу масштабують на всю Україну. Щоб наш інтернет був більш стійким та енергонезалежним.

Як відбувається відновлення зв'язку та інтернету

 • Відразу після ЗСУ та ДСНС на деокуповані території вирушають ремонтні бригади телеком-компаній. 
 • Станом на зараз мобільні оператори відновили роботу більше 1700 базових станцій. І повернули зв'язок у 500 населених пунктів. Серед яких - міста та села Харківщини, Миколаївщини, Донеччини та Херсонщини.
 • Зараз в Україні працює близько 91% мобільних мереж.
 • Технічні команди працюють цілодобово в критичних умовах, щоб якнайшвидше повернути зв’язок та інтернет мешканцям.
 • Навіть російські пропагандисти дивуються, який же оператор зв'язку в Україні. Порівнюють, що в росії у мирний час "град пішов і вже 2 палки, зв'язок ледь ловить і смс відправляється пів години", а в українців — "війна, бомбардування, обстріли, люди сидять в укриттях під землею і постять відео та фото в HD-форматі".
 • У прифронтових містах ситуація трохи гірша. Зокрема, на Запоріжжі працюють більше 50% мобільних мереж, на Донеччині — 40%, на Херсонщині — 29%. На Луганщині мобільного зв'язку від українських операторів зараз немає.
  За інформацією Міністерство цифрової трансформації України