Міністерством розвитку громад та територій України проведена узгоджувальна нарада, під час якої усі зацікавлені сторони долучились до обговорення проєкту постанови Кабміну «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення фонду муніципального (соціального) орендного житла та надання його в оренду».
У форматі відеоконференції до обговорення долучились представники облдержадміністрацій, міністерств та служб. Донеччину представив перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Юрій Винокуров.
Європейський інвестиційний банк пропонує Україні технічну допомогу та кредит у поєднанні з грантами та гарантіями ЄС для розробки та впровадження фінансово стійкої моделі соціального та доступного житла.
Обсяг фінансування, який планується залучити від ЄІБ, складає 400 мільйонів євро. Планується збудувати 52 будинки.
Перший етап проєкту із зазначеним обсягом фінансування дозволить побудувати орієнтовно 6 тисяч квартир, таким чином забезпечити належні житлові умови для 16-18 тисяч людей.
Термін будівництва муніципального (соціального) орендного житла складатиме 18 місяців. Термін окупності становитиме 35 років.
На сьогодні попередньо згоду на участь в експерименті надали 15 міських територіальних громад: Білоцерківська, Броварська, Бучанська, Дрогобицька, Житомирська, Криворізька, Кропивницька, Львівська, Нововолинська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Черкаська громади. За вимогою Європейського інвестиційного банку першою чергою соціальне житло надаватимуть переселенцям. Ураховуючи, що громади також фінансуватимуть будівництво, до отримувачів такого житла додали пріоритетні категорії: військових, людей з інвалідністю тощо.
Під час наради учасники говорили про ті зауваження, які варто врахувати перед затвердженням Порядку реалізації експериментального проєкту щодо створення фонду муніципального (соціального) орендного житла та надання його в оренду.
Основним очікуваним результатом реалізації проєкту постанови є запровадження в поточних умовах надання громадянам України в оренду житла за доступну для них орендну плату, що як наслідок сприятиме їх економічній незалежності та сталому розвитку територіальних громад. Отриману орендну плату за соціальне житло спрямовуватимуть на розширення такого житла та будівництва нового.