портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Звернення Олександра Куця у зв'язку із Днем пам'яті Героїв Крут

Опубліковано 29 січня 2019 року, 09:10

Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтовики та матроси більшовицької армії. Нерівний бій. Бій під Крутами, який на декілька днів віддалив захоплення Києва більшовицько-російськими військами.

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся  16 січня  1918 року на залізничній станції Крути,  під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом  Червоної гвардії та загоном з київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти  Брест - Литовський договір, який врятував молоду українську державність.

Сьогодні 101 рік від тих подій, але на долю України знов випали важкі випробування. У 2014 році українські добровольці, як і Герої Крут, закрили собою країну, врятували від навали зі Сходу та виграли час для того, щоб Україну визнав та підтримав весь цивілізований світ. Зараз ми відстоюємо свою землю, поступово звільняємо окуповані міста і творимо сильну, незалежну, європейську країну, а ті юнаки, що віддали життя за рідну землю, надихають нас на подвиги та янголами захищають наших воїнів.  

Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її.

Вічна слава героям Крут!

Слава Україні!

Голова облдержадміністрації,

керівник обласної військово-цивільної

адміністрації  О. І. Куць