На виконання міжвідомчої регіональної програми «Екологічна просвіта та інформування для сталого розвитку Донеччини на 2020-2025 роки», затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 13 січня 2020 року № 21/5-20, в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у 2023 році за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища реалізовано захід «Проведення заходів щодо пропаганди охорони навколишнього природного середовища на тему «Екологічними стежками рідної України», з метою психологічної підтримки у природі та покращення ментального здоров’я дітей, що перебувають/перебували на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» (далі – захід).
Треба зазначити, що захід проводиться в Донецькій області вже сьомий рік, до участі у ньому за ці роки залучено більше 9000 осіб.
Цьогорічна мета заходу: надання психологічної підтримки дітям, які постраждали від російської збройної агресії, через використання потенціалу природних екосистем та рекреаційних можливостей природно-заповідних територій; формування у дітей звички піклуватися про своє ментальне здоров`я; ознайомлення дітей та молоді Донеччини з природною, культурною та історичною спадщиною України; впровадження навичок психологічної стійкості.
В рамках заходу проведено еколого-освітні подорожі за 6 тематичними маршрутами: «Карпатські мандрівки», «Житомирське Полісся: в гості до оселі Миклухо-Маклая», «Літні спостереження: національний природний парк «Медобори», «Таємниці Холодного Яру», «Природна та культурна спадщина Черкащини», «Київ – моя столиця».
Учасниками заходу є діти шкільного віку з Донецької області, що перебувають/перебували на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії. Загальна кількість учасників заходу у 2023 році склала 750 осіб.
Під час подорожей діти знайомились з природними заповідними об’єктами, історико-культурними пам’ятками різних регіонів України. Також була передбачена виховна програма та просвітницькі заходи, зокрема: інтерактивні семінари, тренінги з формування активної патріотичної позиції у захисті довкілля, дослідницькі екологічні проєкти, пізнавальні квести, спеціалізовані тренінги для педагогів з питань організації природоохоронної роботи з дітьми під час навчального року. Особлива увага приділялась формуванню у учасників заходів національних цінностей, поваги до історії України, вшанування її героїв.
В рамках заходу з дітьми працювали кваліфіковані психологи, які застосовують сучасні методи психологічної підтримки, адаптовані до вікових категорій дітей:
психологічні тренінги: «Життя без страху», «Світ моїх емоцій», «Етика взаємодії у період стресу», «Як вижити під час надзвичайної ситуації та в умовах війни»;
казкотерапія (використання казок та оповідок для розвитку уяви, розширення свідомості та вдосконалення взаємодії із зовнішнім світом);
лялькотерапія (використання психокорекційного впливу ляльки та інших іграшок у взаємодії дитини і дорослого);
довкіллєві практики: дослідницькі екологічні проєкти, екскурсії у природу, тренінги з формування активної патріотичної позиції у захисті рідного краю, практичні заняття з виховання лідерських якостей, засвоєння екологічно дружніх навичок життя у природі;
творчі практики: робота творчих гуртків, відвідування історико- культурних заповідників, художніх музеїв, творчі конкурси;
танцювальна терапія (використання руху і танцю для подальшої емоційної, фізичної та соціальної реабілітації особистості);
акватерапія (плавання, купання в басейні, водні процедури);
програми фізичного гартування та оздоровлення;
розважально-виховні заходи тощо.
Проведено тренінги для педагогів, які працюють з дітьми, щодо можливостей та методики психологічної реабілітації у природі.
Для убезпечення учасників заходу було дотримано вимог чинних нормативних документів щодо створення безпечного середовища в умовах військових дій; перед початком проведення заходів проводився інструктаж для учасників щодо реагування на небезпечні ситуації, загрози, дій в екстремальних ситуаціях; інформація щодо маршрутів, програми заходів, місцезнаходження учасників не розміщувалась та не розповсюджувалась на сторінках інтернет ресурсів та засобів масової інформації. Для надання невідкладної медичної допомоги під час проведення заходів, учасників супроводжували медичні працівники.