портал в режимі тестування та наповнення
0 800 507 506
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Елемент нематеріальної культурної спадщини Донеччини «Забивання чопа»

Опубліковано 08 листопада 2024 року, 14:23 , Управління культури і туризму облдержадміністрації

Продовжуємо нашу рубрику «Нематеріальна культурна спадщина: збережене крісь час» та запрошуємо познайомитися з однією з унікальних весільних традицій Донеччини — «Забивання чопа», яка побутує в селі Новомайорське Волноваського району Старомлинівської територіальної громади та був зафіксований від родини Наталії Іванівни Мороз (Шевченко), 1959 року народження. За її словами, цей звичай існував у селі з давніх-давен, являючи собою живу традицію, що передається від покоління до покоління. Носії цієї унікальної традиції - Наталія Іванівна та її донька - зберігають і відроджують обряд, який має велике значення для місцевої громади.

Цей ритуал насичений символізмом та значенням і є важливою частиною обрядовості, що супроводжує укладання шлюбу. Цікаво що, незважаючи на близькість, сусідні села, такі як Ялинське, Красна Поляна та Євгенівка, не знайомі з його змістом і суттю. Це підкреслює унікальність «Забивання чопа» як важливого елемента культурної спадщини Донеччини, що відображає специфіку традиційної обрядовості саме в цьому селі.

Обряд проводився на подвір'ї батьків нареченого і лише в тому випадку, коли всі сини в родині вже одружилися і настав час женити молодшого сина. Весь процес проходить у жартівливій атмосфері, проте несе в собі глибоке смислове навантаження. Коли «чоп» повністю загнано в землю він залишається у дворі назавжди і стає символом вірності та єдності молодят, а також свідчить про те, що весілля у цьому дворі більше не справлятимуть, щоб молоді залишалися разом на все життя! А сам ритуал завершувався вигуком:  «Все! Чоп забили, щоб у цьому дворі більш «свайбів»  не було. Нехай молоді живуть довго і дружно! Нехай їхня сім’я буде кріпкою!».

Війна змінила життя громади, і село Новомайорське опинилося в окупації. Незважаючи на всі виклики війни, відповідальні особи продовжують працювати над збереженням та популяризацією елементу. Ведеться робота над відновленням зв'язків із носіями, записуються відеоінтерв'ю, на рівні громади та району плануються проведення робочих зустрічей для обговорення подальших кроків з популяризації елемента. У майбутньому передбачається також запис виконання обряду від носіїв, щоб зберегти цю частинку історії села для наступних поколінь.

Обряд «Забивання чопа» залишається символом єдності поколінь та важливим елементом культурної спадщини, який навіть попри складне сьогодення знаходить нове життя завдяки зусиллям громади та підтримці носіїв. 

Більш детально ознайомитися з відтворенням цього обряду та його унікальними моментами можна за посиланням: http://surl.li/crajij.

#Збережене_крізь_час

#НКС_Донеччини

#Нематеріальна_культурна_спадщина_Донеччини