В.о. голови Донецької ОВА взяв участь в онлайн-засіданні Координаційного штабу з питань деокупованих територій під головуванням Віце-прем’єр-міністра України — Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук.
Першим питанням у порядку денному стало утворення міжвідомчої робочої групи з питань розроблення Стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення деокупованих територій України, а також плану напрацювання такої Стратегії.
«Стратегія – це ключовий документ, яким керуватиметься держава при роботі на визволених територіях, тож важливо, щоб до її розробки були залучені всі зацікавлені сторони – від органів державної влади різного рівня до представників громадськості, які працюють у цій сфері», – прозвучало на засіданні.
На нараді обговорили державну політику на деокупованих територіях у сферах соціального захисту, економіки та освіти.
За оцінками Донецької ОВА, на окупованих територіях в області живуть майже 3 млн людей, у тому числі 2,3 млн на територіях, окупованих до 24 лютого, і майже 700 тис. на територіях, окупованих вже після повномасштабного вторгнення. Серед цих 3 мільйонів – 169 тисяч осіб, які потребують соціального захисту. Щоб забезпечити усі їхні потреби, необхідно буде створити управління соцзахисту в районах та їхні структурні підрозділи в громадах. Для повноцінного функціонування цієї системи знадобиться приблизно 104 млн грн на місяць.
Для оптимізації роботи на деокупованих територіях від Донецької обласної військової адміністрації запропоновано створити мультидисциплінарні команди екстреної та соціально-психологічної допомоги з розрахунку 1 команда на 1 деокуповану громаду. До такої команди можуть входити психолог, юрист, медичний працівник, соціальний працівник і водій. Такі групи надаватимуть послуги найуразливішим категоріям: вагітним жінкам, жінкам із дітьми, дітям і підліткам, людям похилого віку.
Що стосується освіти, то в області вже розроблено проєкт Плану першочергових дій із стабілізації ситуації на деокупованих територіях та їх реінтеграції, який налічує 36 пунктів та спрямований на ведення обліку дітей дошкільного і шкільного віку, визначення їхніх потреб та способів забезпечення цих потреб. Крім того, 12 громад в області вже розробили власні проєкти Планів, які враховують місцеві особливості.
Надзвичайно важливе питання економічного відновлення визволених територій. На нараді говорили про розробку відповідної концепції.
«Ми в Донецькій області маємо досвід перезапуску економіки у деокупованих громадах і знаємо, з якими викликами держава стикається у цій роботі. Вірю, що наш досвід буде корисний при розробці концепції.
Коли окуповані території будуть звільнені, ми повинні негайно зайти туди із готовими соціальними та економічними рішеннями. Тому дуже правильно, що ця робота триває вже зараз», – зазначив Ігор Мороз.