портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Історичний спротив: інтерв’ю з Ярославом Грицаком – про те, як виник міф про «братні народи» та як його подолати

Опубліковано 05 листопада 2022 року, 08:35

Український інститут національної пам’яті продовжує проєкт «Історичний спротив». На ютуб-каналі інституту транслюємо інтерв’ю про історичний контекст сучасної російсько-української війни. Серія розмов є продовженням проєкту, який започаткували Міністерство культури та інформаційної політики України спільно з інститутом за підтримки медіагруп національного телевізійного марафону у квітні 2022 року.

Інтерв’ю з Ярославом Грицаком – про те, як виник міф про «братні народи» та як його подолати

Ідея старшого й молодшого братів з’явилась у пізньому сталінізмі після Другої світової війни, а найбільше закріпилася після «відзначення» 300-ліття Переяславської унії в 1954 році, каже історик. «Власне, лише тоді виникає ця міфологема про російський народ як старшого брата й український як молодшого брата».

Ярослав Грицак зауважує, що в дискусіях потрібно наполягати, що «минуле – це інша країна, там все робиться по-іншому», що руський не є російський. Потрібно використовувати паралелі, адже навряд чи можна назвати ацтеків і мая сучасною Мексикою. Такі маніпуляції з історією неминуче ведуть до політичної агресії.

Також історик акцентує, що росія тримається за конкретний міф Русі як окремої цивілізації, ототожнює Русь із росією і «русскім міром»:

«Нація – це модерна концепція, і вона є інструментом входження у модерний світ. росії ж усі спроби модернізації ніколи не вдавалися до кінця. І з цього виникає певний компенсаційний міф «русского міра» – мовляв, що це не невдача, просто ми інші: інша цивілізація, стара цивілізація, відірвана від Європи, якій європейські закони не писані, тому її не можна міряти європейськими мірками. Міф «русского міра» маскує велику російську невдачу, що росія так і не змогла модернізуватися».

Розширена текстова версія


Ярослав Грицак – науковець і публіцист, належить до найбільш знаних українських істориків. Доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету, директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка. Викладав в інших університетах в Україні та закордоном.

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті