В Україні розпочався Європейський кінофестиваль EUFF 2024
07-11 жовтня представники українських громад та асоціацій місцевого самоврядування мали можливість долучитися до найважливішої події для місцевого самоврядування в ЄС. Адвокаційний візит організувала ініціатива Cities4Cities, яка є частиною Програми Polaris “Підтримка багаторівневого врядування в Україні”.
Нижче основні підсумки конференції. Також інсайти можна почути у відеозаписі нового формату легких розмов про важливе “П’ятниця із Cities4Cities”.
Стійкість та подолання викликів
Фактично, цьогорічний форум підбиває підсумки 5-річного політичного циклу в ЄС в темі регіонального розвитку, на який припало багато викликів для європейських регіонів і громад — пандемія коронавірусу, війна Росії проти України та прийом українських біженців, енергетична криза і зростаючі стихійні лиха в Європі — пожежі, повені та землетруси.
Також, форум виставляє рамку для нового політичного і бюджетного циклу. Перед новою Європейською комісією стоятиме непросте завдання — забезпечення стійкості і безпеки та одночасно забезпечення рівномірного соціального й економічного розвитку в Європі, що неможливо без активної ролі регіонів і громад. За оцінками експертів Шведської асоціації місцевих і регіональних влад, майже 70% законодавства ЄС має безпосередній вплив на місцевий розвиток в країнах-членах, особливо в таких сферах як економічна та територіальна згуртованість ЄС, захист навколишнього середовища, транспорт, розвиток сільського господарства та сільських територій, закупівлі тощо.
Оскільки ресурси ЄС обмежені внесками країн-членів, а потреби у додаткових видатках зростають, існує значна загроза централізації на європейському рівні, чому активно протидіють регіони та громади. Цьогоріч на форумі тема стійкості та безпеки активно виходить на перший план разом з іншими більш традиційними темами.
Диджиталізація та зелений перехід
Ці 2 політики ЄС є найбільш коштовними і важливими для місцевого самоврядування в ЄС, тому традиційно багато панелей форуму присвячені саме їм.
За оцінками Комітету регіонів, 8 з 10 євро, які скеровуються на реалізацію Зеленої угоди — політики ЄС зі зменшення викидів вуглецю та протидії змінам клімату, витрачаються саме на місцевому рівні.
Зокрема, на форумі підбили проміжні підсумки Місії кліматично нейтральних та розумних міст (Climate neutral and smart cities mission), де обговорили основні виклики у практичній реалізації планів досягнення містами кліматичної нейтральності та інновації, які можуть допомогти містам їх подолати. Ця ініціатива 100 європейських міст, які вирішили суттєво скоротити викиди вуглецю до 2023 року, підтримується програмою із досліджень та інновацій Горизонт Європа 2021-2027 (Horizon Europe research and innovation programme), яка нещодавно також стала доступною для України. До речі, цього року в рамках цієї програми стартував проєкт SUN4Ukraine, який прагне доєднати українські міста до цієї мережі. Також, українські громади мають можливість доєднатися до програми твінінгу та розвивати партнерства з містами-учасниками мережі у темі кліматичної нейтральності.
Також, в рамках форуму наголошували на важливості створення агенцій з енергоефективності на місцевому та регіональному рівні, які сприятимуть енергетичному переходу на місцях та обговорювали ресурси, які є на європейському рівні для підтримки їх роботи. Актуальним для України є також створення кліматичних планів дії (Climate action plans) на місцевому рівні, що має допомогти Європейському союзу досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.
Багато можливостей для співпраці у темі зеленого переходу представила також Європейська агенція CINEA, яка впроваджує європейські тематичні програми для її реалізації. Цього року, Україна вперше приєдналася до мережі CIVINET, яка розвиває сталу міську мобільність і запрошує українські міста до співпраці.
Подолання демографічної кризи й молодіжний пул талантів
Ще одним серйозним викликом для місцевого розвитку в ЄС є велика кадрова криза, яка пов’язана із загальним старінням населення та демографічним спадом в Європі. Тому, Європейська комісія спрямовує велику кількість ресурсів на залучення молоді в ЄС та інших країн до прийняття рішень та посилення їх ролі в економіці ЄС та розвитку територій.
Програма ERASMUS для молодих підприємців відсвяткувала під час Європейського тижня міст і регіонів своє п’ятнадцятиліття. Програма надає можливість молодим підприємцям пройти стажування в більш досвідчених колег з інших країн ЄС та покриває транспортні та логістичні витрати пов’язані з цим. Також, програма ERASMUS надає і інші можливості для посилення спроможностей молоді, через обміни між навчальними закладами, молодіжними та спортивними клубами.
Щороку в рамках форуму Європейська комісія також проводить конкурс для молодих журналістів, які висвітлюють теми, що посилюють Європейську солідарність та промотують цінності — Премія імені Мегаліцці–Нєдзельського. Минулого року цю премію виграла українка Альона Мартинюк.
Також, йшлося по посилення ролі молоді у розвитку сільських територій. Зокрема, українські громади можуть вже зараз співпрацювати з колегами з інших сільських громад в цій та інших темах в рамках програми LEADER.
Комітет регіонів в рамках солідарності й підтримки України в умовах російської збройної агресії разом з Асоціацією міст України запустили також ініціативу “Літні табори для українських дітей” та розширили програму стажувань для молодих політиків (Young Elected Politicians program) YEPs також для України.
Європейська територіальна співпраця
Традиційно, Європейський тиждень регіонів та міст є майданчиком для представлення можливостей для транскордонного, міжрегіонального та транснаціонального партнерства в рамках програм Європейської територіальної співпраці Interreg. Зараз, Україна має доступ до 3 програм транскордонного партнерства (Польща-Україна, Румунія-Україна, Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна), 2 регіональних програм (Програма басейну Чорного моря, Дунайська транснаціональна програма), а також 2 транснаціональні програми, до яких мають доступ заявники із всіх областей України – Interreg Europe та URBACT.
Програми Interreg є чудовим способом втілювати європейські стандарти та політики на місцевому рівні в рамках проєктів та практично готуватися до європейської інтеграції України. Форум є чудовим майданчиком для нетворкінгу для тих хто шукає партнерів для реалізації проєктів Interreg та можливості прямої комунікації з представниками програм.
Що слід зробити громадам зараз?
1. Долучатися до європейських тематичних програм і мереж, особливо у темі зеленого переходу та диджиталізації та напрацьовувати місцеві плани кліматичних дій в рамках:
- мережі кліматично нейтральних та розумних міст та проєкту SUN4 Ukraine;
- програми розвитку сільських територій LEADER.
2. Максимально включати молодь в громаді в загальноєвропейські програми:
- “Літні табори для українських дітей”
- Young Elected Politicians program
- програми молодіжних, освітніх та спортивних обмінів ERASMUS та Програма ERASMUS для молодих підприємців
3. Активніше шукати партнерів та долучатися до програм Interreg, зокрема активно напрацьовувати місцеві політики в пріоритетних сферах розвитку громади через Interreg Europe та URBACT.
Довідка: Європейський тиждень регіонів та міст — це найбільша подія року в ЄС про місцевий розвиток, яку організовує Директорат Єврокомісії з регіонального розвитку (DG Regio) та Комітет регіонів — дорадчий орган Єврокомісії, який є голосом місцевого самоврядування в ЄС. Це 4 дні політичних дискусій високого рівня, практичних воркшопів, сесій та презентацій можливостей для громад і регіонів.
За інформацією з сайту: https://cities4cities.eu/