портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

«Світ ловив мене, але не спіймав»... До 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

Опубліковано 03 грудня 2022 року, 12:34 , Управління культури і туризму облдержадміністрації

Дуже часто ми публікуємо крилаті вислови й цитати відомих іноземних мислителів тоді, коли в нас є такі знамениті величні постаті, яких варто пізнати ближче та ознайомитися з їхніми науковими досягненнями. Одним із таких геніїв є філософ Григорій Савич Сковорода, який на багато років випередив свій час, а його прониклива мудрість ніколи не втрачає своєї актуальності.

Сьогодні, 3 грудня 2022 року, Україна відзначає 300 років від дня народження Григорія Сковороди — видатного українського філософа-містика, богослова, поета, педагога, музиканта, який мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Без перебільшень, Григорій Сковорода був культурним проривом свого часу: свіжим голосом, із сучасними поглядами і широким світоглядом, одним із національних героїв України, про якого мають знати українці.

За часів СРСР культура України та досягнення її митців масово присвоювались, через що деякі історичні постаті, твори, пам’ятки ставали «спільними». Навіть Григорій Савич, народжений на Полтавщині в сім’ї козака, в російськомовних джерелах часто вказується як «російський та український» поет та філософ.

Повне чи часткове паплюження образів видатних українців, їх стереотипізація – одна із причин, чому ми маємо відзначати такі дати на загальнодержавному рівні. Аби глибше розуміти свою історію, контекст того часу та власне походження. Адже кожна поважаюча себе нація шанує, цінує та знає своїх героїв.

Світ Сковороди відкривався б нам багатьма гранями, якби не внесла в наше життя свої корективи війна, яку розпочали рашисти 24 лютого. Російські окупанти зруйнували Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка під Харковом 7 травня 2022 року, але не вбили його творчість і пам’ять про нього.

У час, коли свобода нашої країни вкотре під загрозою, розуміння власної культурної ідентичності, переосмислення історичної спадщини, плекання особистої та національної свободи особливо важливі. Шлях українців до свободи ― довгий і тернистий. Переконані, що ми до неї прийдемо по-справжньому лише тоді, коли кожен українець знайде її в собі. Віримо, що такі важливі постаті, як Сковорода, допоможуть кожному відчути актуальність його ідей і відіграють важливу роль у нашій національній ідентичності.

Аби люди краще пізнали світ Г.С. Сковороди, обласні комунальні заклади культури підготували низку заходів, із якими можна ознайомитися за посиланнями:

КЗК «Донецька обласна бібліотека для дітей»

  • 21.11-04.12 проведено мережевну літературно-мистецьку акцію «Григорій Сковорода: філософія життя і творчості». У заході взяло участь 32 учасника.
  • https://www.facebook.com/oblbib.dn.ukr.net 
  • 22.11. розміщено інформаційне повідомлення «10 цікавих фактів з життя відомого українського філософа» на сторінці ДОБД у Фейсбук за посиланням : https://www.facebook.com/oblbib.dn.ukr.net/photos/a.342567303025813/1211910142758187/
  • 03.12 виготовлено та розповсюджено відеоролик «Філософ самопізнання» в якому представлено декілька фактів з життя Григорія Сковороди та подано афоризми його авторства
  • 03.12 у рубриці #Календар_нагадує на сторінці ДОБД розміщено інформаційне повідомлення «Григорій Сковорода – український філософ, поет і байкар»
  • 17.11 опубліковано відеоповідомлення в межах онлайн-рубрики «Кожне слово – це перлина» у подкасті «Мова в портретах» про життя Г. Сковороди за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=OBZX3Ihmhco
  • 04.12 розміщено інформаційну довідку «Лауреати Міжнародної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» за 2022 рік на сторінці ДОБД у Фейсбук

Комунальний заклад культури «Донецький обласний художній музей»

Малювальний проєкт «Сковородіана» https://www.facebook.com/adminukit 

Донецький обласний краєзнавчий музей

02.12. 2022 року - стаття «Шляхами Сковороди». На сайті музею буде розміщена стаття, присвячена життю, творчості Григорія Савича Сковороди https://cutt.ly/d1DfAsF 

КЗ «Бахмутський фаховий коледж культури і мистецтв ім. І. Карабиця»

15 листопада 2022 р- літературно-музичний захід «Мені моя сопілка і вівця дорожчі царського вінця: музичний світ Григорія Сковороди» https://www.facebook.com/adminukit

Пишаємося найкращими представниками українського народу, рівняймося на них!

Віримо в ЗСУ! Все буде Україна!

За матеріалами управління культури і туризму облдержадміністрації