Сьогодні у Краматорську на Крейдяній горі біля пам’ятника жертвам нацизму 1941-1943 рр. вшанували 80-ті роковини початку Другої світової війни. До меморіалу поклали квіти заступник голови Донецької облдержадміністрації Вадим Філашкін, міський голова Андрій Панков, військові та активісти.
В період німецької окупації у Краматорську було встановлено режим кровавого терору. Місцем масових розстрілів став концтабір на Крейдяній горі, який був утворений за розпорядженням бургомістра В. Шопена.
Після визволення Краматорська у вересні 1943 року були проведені розкопки загиблих і їх перепоховання на Крейдяній горі. 26 вересня 1968 року, напередодні святкування 100-річчя Краматорська, на Крейдяній горі встановлено пам’ятник, який увічнює всі жертви Другої світової у місті Краматорську. У 1989 році з Донецького обласного партійного архіву були привезені списки на 771 чоловік, похованих на Крейдяній горі. В 2001 році вийшла з друку «Книга скорботи», в якій увічнено 771 мирний мешканець міста Краматорська, жорстоко замучених і убитих нацистськими катами.
![](/storage/app/thumbnails/d52/f9a/69e/DSC_0241_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/412/f24/a92/DSC_0246_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/6a3/db4/86d/DSC_0232_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/7d4/b41/172/DSC_0239_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/742/61e/069/DSC_0251_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/063/a03/2f5/DSC_0256_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/6a3/0fb/340/DSC_0260_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/6e6/c8f/88a/DSC_0264_820x360.jpg)
![](/storage/app/thumbnails/937/67c/cbf/DSC_0259_820x360.jpg)