Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак узяв участь у режимі відеозв’язку у спільній зустрічі Комітету із закордонних справ та підкомітету з питань безпеки та оборони Європейського парламенту.
До засідання також приєднався колишній Генеральний секретар НАТО та екс-прем’єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен, який разом з Андрієм Єрмаком є співголовою міжнародної групи, що напрацювала пропозиції у вигляді документа під назвою «Київський безпековий договір» для надання Україні надійних гарантій безпеки до набуття повноцінного членства в НАТО.
Виступаючи перед присутніми, керівник Офісу Президента подякував за те, що Європарламент із самого початку повномасштабного російського вторгнення підтримував нашу країну в боротьбі за свободу та незалежність. У цій ситуації, наголосив керівник Офісу Президента, актуальним і життєво важливим є забезпечення України всім спектром озброєння, і ЄС має діяти на випередження. Зокрема, перезапустити свій оборонно-промисловий комплекс та дозволити приєднатися до нього українським підприємствам. Також необхідно посилювати санкційний тиск на агресора.
Зі свого боку Андерс Фог Расмуссен зазначив, що одним із пунктів формули миру Президента України є система міцних гарантій, які забезпечили б незалежність і територіальну цілісність України в довгостроковій перспективі. «Ці гарантії не замінюють прагнення України приєднатися до НАТО. Це рішення ухвалюватиме український народ. Але для членства в НАТО потрібно багато часу, а Київський безпековий договір – це те, що можна втілити в життя зараз», – сказав він.
Колишній Генеральний секретар НАТО зауважив, що ці пропозиції передбачають посилення спроможностей України та наявність потужних Збройних Сил, щоб країна була здатна себе захищати. І для цього потрібна підтримка партнерів України в межах указаного договору. Вони мають взяти на себе відповідні зобов’язання. Також ідеться про побудову в Україні сучасного оборонно-промислового комплексу.
«Цей договір пропонує посилену самооборону для забезпечення миру. Це також дає змогу уникнути помилок минулого. Попередні гарантії безпеки для України виявилися марними, зокрема сумнозвісний Будапештський меморандум. Київський безпековий договір робить навпаки. Він дає позитивні гарантії: надання практичної матеріальної підтримки для посилення здатності України захищатися», – пояснив Андерс Фог Расмуссен.
Голова підкомітету з питань безпеки та оборони Європейського парламенту Наталі Луазо зазначила, що Європарламент рішуче засуджує війну Росії проти України, а ЄС має й далі надавати фінансову, гуманітарну підтримку та військову допомогу Україні. Вона нагадала, що Європейський парламент визнав Росію державою – спонсором тероризму.
Заступник голови Комітету із закордонних справ Європарламенту Урмас Пает висловився за те, щоб говорити про гарантії безпеки вже зараз – ще до того, як Україна переможе у війні.
«Ми сьогодні є найкращим іміджмейкером для НАТО, показавши рівень Росії. Росія чітко розуміє, що вона сьогодні не спроможна диктувати умови країнам НАТО. Давайте разом не втрачати цього! За це заплачено тисячами життів українців, українських дітей. А членство України в НАТО лише посилить Альянс», – зазначив керівник Офісу Президента.
*Згідно сайту www.president.gov.ua