Україні не бракує відданості на шляху до членства в Європейському Союзі, і вона не підведе своїх європейських партнерів. Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка Ольга Стефанішина під час дискусії у Центрі європейської політики (EPC) у п’ятницю, 15 вересня.
Участь у дискусії взяв також Генеральний директор з питань сусідства та переговорів щодо розширення Європейської Комісії Герт-Ян Купман.
«Прогрес України у виконанні політичних реформ, визначених у семи рекомендаціях, був би неможливим без налагодженої співпраці з ЄС. Це нелегкий процес, але ми маємо чудову взаємодію на всіх рівнях з Європейською Комісією, і діалог, який ми ведемо, вносить у нього багато ясності, дозволяє визначати пріоритети на наступні роки, і, звичайно, допомагає мобілізувати і зберігати політичну єдність щодо реформ всередині країни», – заявила Віцепрем’єр-міністерка.
Вона зауважила, що сім рекомендацій, отриманих Україною разом зі статусом країни-кандидата в ЄС, є необхідними для наближення України до відповідності Копенгагенським критеріям з точки зору верховенства права та фундаментальних прав.
«Рекомендації ЄС щодо необхідної законодавчої роботи у судовій та медіа сферах ми вже виконали, однак реформи тривають. Це екзистенційні перетворення, і робота в цьому напрямку, після позитивної оцінки Єврокомісії, не завершилась», – зазначила Ольга Стефанішина.
Одночасно, наразі зусилля усіх гілок влади також зосереджені на завершенні імплементації решти визначених кроків, зокрема щодо питань, пов'язаних з боротьбою з корупцією та перезапуском Конституційного Суду України. Віце-прем’єр відзначила, що Україна вже готується до запуску конкурсу для обрання суддів до нового Конституційного Суду, зокрема очікує на призначення міжнародних експертів.
«Впевнена, що на даному етапі ми зможемо продемонструвати прогрес і зобов'язання, достатні для початку переговорів про приєднання нашої держави до ЄС. Перш за все, нас підштовхує і надихає український народ. Я не втомлююся повторювати, що ці рішення мають вирішальне значення для єдності всередині України, для продовження реформ і трансформацій під час війни», – заявила Ольга Стефанішина.
Зі свого боку Герт-Ян Купман зауважив, що Україна повинна докласти всіх зусиль для того, щоб завершити виконання семи рекомендацій.
«Якщо переговори про вступ розпочнуться, Україні все одно потрібно буде і надалі здійснювати зміни, і докладати більше зусиль. Розширення - це трансформаційний процес», – зазначив Генеральний директор з питань сусідства та переговорів щодо розширення Європейської Комісії.
Обговорюючи питання розширення Європейського Союзу та необхідних для цього реформ всередині блоку, урядовиця відзначила, що ще до початку повномасштабного вторгнення росії, в період пандемії Covid-19, стало зрозумілим, що ЄС є гнучким і здатним адаптуватись до нових викликів.
«З початком війни в центрі Європи, коли одна з найбільших армій світу напала на Україну, ЄС став одним з ключових гравців. Союз, вперше в своїй історії, прийняв рішення про фінансування військової підтримки не держави-члена, а третьої країни. Ми не маємо жодних занепокоєнь щодо здатності ЄС адаптуватися до розширення, та можливостей, пов'язаних з цим. Ще 4 роки тому питання розширення було табуйованою темою, воно не було предметом для дискусій всередині блоку. І ось ми говоримо про реформування ЄС і його здатність до розширення, і якщо є воля, то шлях буде знайдено. Ми також гнучкі і зможемо не тільки пристосуватися до цієї трансформації, але й посилити її всіма можливими способами», – додала Віцепрем’єрка.
Генеральний директор з питань сусідства та переговорів щодо розширення Європейської Комісії зауважив, що процес розширення – це не «гра з нульовою сумою», і в інтересах всіх сторін – зробити все належним чином.
«Розширення на Західних Балканах було дуже повільним процесом. Нам потрібно уникнути повторення такої ж помилки на Сході Європи і виправити її на Балканах», – зазначив він.
Євроінтеграційний портал