Вчора, 3 листопада, завершив роботу триденний Всеукраїнський форум Рад ВПО, в якому брали участь заступник голови облдержадміністрації Юлія Костюніна, представники облдержадміністрації та органів місцевого самоврядування, представники обласної та місцевих Рад ВПО Донецької області.
Учасники Форуму напрацьовували і презентували бачення, якою має бути дієва державна політика підтримки й інтеграції ВПО і як покращити послуги для переселенців у громадах. Обговорення відбувалося за такими напрямками:
- Участь переселенців у формуванні майбутньої політики. Чому це важливо;
- Міжнародний досвід: як інші країни залучають ВПО до процесу прийняття рішень, раннього відновлення та довгострокових рішень;
- Дієва державна соціальна політика підтримки та інтеграції ВПО. Якою вона має бути;
- Міжнародний досвід інтеграції ВПО в громади: успіхи та виклики;
- Ради ВПО: панацея чи тимчасове рішення;
- Роль Рад ВПО в захисті прав переселенців;
- Покращення послуг для ВПО в громадах;
- Візія, бачення та планування майбутнього Рад ВПО;
- Інструкції та рекомендації для членкинь та членів Рад ВПО;
- Якою має бути загально національна мережа Рад ВПО. Інструменти мережування Рад ВПО;
- Рекомендації щодо удосконалення Типового положення про Ради ВПО;
- Дорожня карта реалізації Постанови КМУ від 04.08.2023 № 812.
Майже десять років питання вимушено переміщених осіб є актуальними. Підходи розв’язання проблем ВПО мають змінюватися, механізми їх підтримки реформуються, і в цьому надважливу роль грає як держава, органи місцевого самоврядування, так і громадський сектор спільно з міжнародними організаціями. І Ради ВПО стають потужним інструментом співпраці.
В Донецькій області активно працюють над створенням Рад ВПО: вони вже створені при Донецькій ОДА, в 4 РДА та 30 військових адміністраціях населених пунктів.