24 травня 2023 року під головуванням Юлії Костюніної, заступниці голови Донецької облдержадміністрації, відбулася робоча нарада щодо розгляду пропозицій по реалізації державної субвенції на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Міністерством соціальної політики України ініційовано внесення змін до Постанови «Про затвердження Порядку та умов надання у 2023 році субвенції з державного бюджету», які передбачають облаштування нових спеціалізованих служб, реконструкцію, капітальний та поточний ремонт пошкоджених внаслідок воєнних дій діючих служб; створення у діючих службах укриттів та бомбосховищ тощо. Донецькій області виділено 5,5 млн грн на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Участь у нараді взяли Ангеліна Олійниченко, державна експертка експертної групи з питань протидії торгівлі людьми, домашнього насильства та гендерної рівності Міністерства соціальної політики України, Костянтин Бойчук, представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, представниці управління сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання облдержадміністрації та представники / представниці військових адміністрацій, які будуть брати участь у реалізації державної субвенції на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі у 2023 році.
15 травня здійснено попередній моніторинговий візит військових адміністрацій області. Проаналізувавши потреби у створенні спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, заявки на конкурсний відбір наступні:
Добудова денного центру соціально-психологічної допомоги постраждалим особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою) у Краматорській військовій адміністрації.
Створення денного центру соціально-психологічної допомоги постраждалим особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою) у Добропільській та Новогродівській військових адміністраціях.
Створення спеціалізованих служб первинного соціально-психологічного консультування у таких військових адміністраціях:
1. Білозерська військова адміністрація.
2. Криворізька військова адміністрація.
3. Андріївська військова адміністрація.
4. Шахівська військова адміністрація.
На сьогодні одним із ключових напрямків роботи це надання комплексної допомоги постраждалим.
Важливо надавати дієву допомогу потерпілим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. В умовах війни зробити це непросто, особливо на територіях, де точаться бої або на прилеглих до них.
Довідково: У 2021 році область взяла участь у субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. За кошти субвенції придбано 4 автомобілі для мобільних бригад, створено 3 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування, створено 1 притулок та 1 денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Деякі сервіси та служби продовжили працювати й після широкомасштабної агресії та перелаштували свою роботу, зокрема на допомогу тим, хто зазнав насильства під час війни. Проте більшість з них зазнала руйнувань або залишилася на тимчасово окупованих територіях.
Наразі на території області працюють 1 притулок у Мирноградській військовій адміністрації, 2 денні центри у Покровській та Новогродівській військових адміністраціях, 4 мобільні бригади у Мирноградській, Новогродівській, Костянтинівській та Удачненській військових адміністраціях та 2 спеціалізовані служби соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства у Селидівській та Слов’янській військових адміністраціях.
Ці заклади залишаються фундаментом ефективного механізму реагування на випадки насильства.
За інформацією управління сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання облдержадміністрації