Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається із Всесвітнім днем охорони праці. День охорони праці в Україні встановлений Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 року № 685/2006.
Міжнародна організація праці (МОП) визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці, і цю ініціативу підтримує Україна. Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці інформує, що цього року МОП присвячує свою кампанію впливу штучного інтелекту та діджиталізації на безпеку та здоров’я працівників на роботі.
Сучасні технології докорінно змінюють підходи до управління професійними ризиками. Використання штучного інтелекту (ШІ) та цифрових інструментів дозволяє не лише ідентифікувати небезпеки, а й прогнозувати нещасні випадки, запобігати травматизму на роботі та мінімізувати вплив шкідливих факторів на працівників. Проте, разом із перевагами діджиталізація приносить і нові виклики, зокрема питання етичного використання даних, захисту персональної інформації, ризик дискримінації через алгоритмічні упередження та розмивання меж між роботою і особистим життям.
Цьогорічна кампанія висвітлюватиме, як нові технології змінюватимуть сферу охорони праці, зокрема через автоматизацію завдань, використання смарт-інструментів і систем моніторингу безпеки, застосування доповненої та віртуальної реальності, а також алгоритмічне управління роботою. Цифрова трансформація праці призвела до еволюції форм організації праці, таких як дистанційна робота та цифрові трудові платформи.
В умовах воєнного стану в Україні це питання набуває особливої актуальності, оскільки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників критичної інфраструктури, стратегічних виробництв та секторів, що забезпечують обороноздатність держави.
Закликаємо роботодавців і працівників активно впроваджувати новітні технології та спільно працювати над створенням безпечного робочого середовища в цифрову епоху.