I. УКРАЇНА
1. Європейська Рада вчергове рішуче засуджує загарбницьку війну Росії проти України, що є очевидним порушенням Статуту ООН. Вона підтверджує непохитну підтримку Європейським Союзом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її кордонів, визнаних міжнародною спільнотою, і невіддільне право на самооборону від російської агресії.
2. Європейська Рада нагадує про свої попередні висновки та підтверджує непохитне зобов’язання Євросоюзу надалі надавати потужну політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову й дипломатичну підтримку Україні та її народу стільки, скільки буде потрібно.
3. Європейський Союз та його країни-члени продовжуватимуть задовольняти нагальні військові та оборонні потреби України. Зокрема, Європейська Рада наголошує на важливості своєчасної, передбачуваної та сталої військової підтримки для України, зокрема через Європейський фонд миру та Місію ЄС з військової допомоги, а також шляхом прямої двостороньої допомоги країн-членів. Європейська Рада наголошує на нагальній необхідності прискорити постачання ракет і боєприпасів, зокрема в рамках ініціативи щодо постачання одного мільйона артилерійських боєприпасів, а також надати Україні більше систем ППО.
Європейська Рада пропонує Раді ЄС активізувати роботу з реформування Європейського фонду миру та подальшого збільшення його фінансування, опираючись на пропозицію Високого представника.
Євросоюз та його країни-члени залишаються відданими виконанню безпекових зобов’язань перед Україною у довгостроковій перспективі та разом з партнерами, що допоможе Україні захищатися, протистояти спробам дестабілізації та стримувати акти агресії в майбутньому. Після доповіді Високого представника Європейська Рада обговорила майбутні безпекові зобов’язання ЄС перед Україною. Вона запрошує Високого представника та країни-члени продовжити роботу над цим у Раді ЄС. Європейська Рада й надалі займатиметься цим питанням.
Військова підтримка та безпекові зобов’язання надаватимуться з повною повагою до безпекової та оборонної політики певних країн-членів та з урахуванням безпекових та оборонних інтересів всіх країн-членів.
4. У зв’язку з постійними атаками Росії на цивільну та критичну інфраструктуру України Європейський Союз та його країни-члени активізують надання Україні подальшої гуманітарної допомоги та допомоги для цивільного захисту, а також допомоги для забезпечення стійкості її енергетичного сектору протягом зими. Крім того, Європейський Союз продовжує підтримувати відбудову, відновлення та реконструкцію України у координації з міжнародними партнерами, включаючи процес розмінування та психосоціальну реабілітацію.
5. Європейський Союз та його країни-члени продовжуватимуть свої посилені міжнародні зусилля та співпрацю з Україною та партнерами з усіх регіонів світу, щоб забезпечити якнайширшу міжнародну підтримку для всеосяжного, справедливого й тривалого миру та ключових принципів і цілей української Формули миру, зокрема й через майбутній Глобальний саміт миру.
6. Європейська Рада повторює свій заклик до рішучого прогресу – у координації з партнерами – щодо того, як будь-які великі доходи, що утримуються приватними особами і походять безпосередньо від заморожених російських активів, можуть бути спрямовані на підтримку України, її відновлення та реконструкцію відповідно до чинних договірних зобов’язань, а також відповідно до права ЄС та міжнародного права. У цьому контексті вона бере до уваги нещодавні пропозиції щодо великих доходів від заморожених російських активів.
7. Росія та її керівництво повинні понести повну відповідальність за ведення загарбницької війни проти України та інші найбільш серйозні злочини за міжнародним правом, а також за величезні збитки, завдані її війною. Європейська Рада закликає продовжити роботу, включно з роботою в рамках Основної групи, над зусиллями щодо створення трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, що мав би найширшу міжрегіональну підтримку та легітимність, а також щодо створення майбутнього механізму виплати компенсації. Вона знову заявляє про свою підтримку створеного Радою Європи Реєстру шкоди, заподіяної агресією Російської Федерації проти України, як першого відчутного кроку в цьому напрямі. Вона також закликає всі країни підписати та швидко ратифікувати Люблянсько-Гаазьку конвенцію про міжнародне співробітництво в розслідуванні та судовому переслідуванні злочинів геноциду, злочинів проти людства, військових злочинів та інших міжнародних злочинів. Європейська Рада також підтверджує свою підтримку діяльності Міжнародного кримінального суду та засуджує тривалі спроби Росії підірвати його міжнародний мандат і функціонування.
8. Європейська Рада повторює своє термінове звернення до Росії та Білорусі негайно гарантувати безпечне повернення в Україну усіх незаконно депортованих і переміщених українських дітей та інших цивільних осіб.
9. ЄС рішуче налаштований надалі послаблювати спроможності Росії вести загарбницьку війну, в тому числі через подальше посилення санкцій, а також через їхнє повне та ефективне впровадження та запобігання ухилянню від низ, особливо щодо товарів високого ризику, у тісній співпраці з партнерами та союзниками. Європейська Рада вітає ухвалення 12-го пакету санкцій. Вона також вітає домовленість, досягнуту щодо Директиви про визначення кримінальних злочинів і покарань за порушення обмежувальних заходів Союзу. Європейська Рада засуджує продовження військової підтримки Іраном, Білоруссю та КНДР загарбницької війни Росії. Вона також закликає всі країни не надавати матеріальну чи іншу підтримку Росії у її загарбницькій війні. Європейський Союз продовжуватиме інтенсивну роботу з партнерами, щоби протистояти неправдивим російським наративам і дезінформації про війну.
10. Європейська Рада підкреслює важливість безпеки та стабільності в Чорному морі. Життєво важливо, щоб український експорт зерна був стабільним і досягав світових ринків. Європейська Рада підтримує всі зусилля, спрямовані на сприяння експорту українського зерна та інших сільськогосподарських продуктів до країн, що найбільше цього потребують, зокрема в Африці та на Близькому Сході. Європейська Рада також підкреслює важливість повного використання Шляхів солідарності ЄС і запрошує Європейську Комісію прискорити роботу з країнами-членами, щоб запропонувати нові заходи з метою подальшого розвитку Шляхів солідарності на всіх маршрутах.
11. Європейський Союз продовжуватиме підтримувати Республіку Молдова та Грузію у подоланні викликів, що з ними вони зіштовхуються внаслідок загарбницької війни Росії проти України.
III. РОЗШИРЕННЯ ТА РЕФОРМИ
13. Згадуючи Гранадську декларацію, Європейська Рада підкреслює, що розширення є геостратегічним внеском у мир, безпеку, стабільність і процвітання. Це рушійна сила для покращення економічних і соціальних умов європейських громадян, зменшення розбіжностей між країнами та повинна підтримувати цінності, що на них заснований Союз. Дивлячись вперед на перспективу подальшого розширення Союзу, як майбутні країни-члени, так і ЄС повинні бути готові до вступу. Робота на обох напрямках має здійснюватися паралельно. Кандидатам, що хочуть стати членами, необхідно посилити свої зусилля щодо проведення реформ, зокрема у сфері верховенства права, відповідно до характеру процесу вступу, заснованого на заслугах, і за підтримки ЄС. Паралельно Союзу необхідно закласти необхідну внутрішню основу та провести реформи, визначити довгострокові амбіції Союзу та шляхи їх досягнення, а також вирішити ключові питання, пов’язані з його пріоритетами та політикою, як і його спроможністю діяти. Це зробить ЄС сильнішим і посилить європейський суверенітет.
14. Європейська Рада схвалює висновки Ради ЄС щодо розширення від 12 грудня 2023 року. Спираючись на пакет Європейської Комісії щодо розширення від 8 листопада 2023 року, Європейська Рада приймає такі рішення:
Україна та Республіка Молдова
15. Європейська Рада вирішує розпочати переговори про вступ з Україною та Республікою Молдова.
Європейська Рада пропонує Раді ЄС ухвалити відповідні рамки переговорів після того, як будуть вжиті відповідні кроки, викладені у відповідних рекомендаціях Європейської Комісії від 8 листопада 2023 року.
*Згідно сайту www.eeas.europa.eu