портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Все, що треба знати про поліомієліт

Опубліковано 25 січня 2022 року, 14:56

Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус. Хвороба здатна перебігати з ураженням ЦНС, із виникненням парезів і паралічів, іноді можуть закінчуватися смертю хворого.

Вірус передається від людини до людини та може інфікувати спинний мозок людини, викликаючи параліч (коли людина не може рухати частинами тіла).

У більшості людей, інфікованих поліовірусом (близько 72 зі 100), не буде жодних видимих симптомів. Приблизно у 1 з 4 осіб із поліовірусною інфекцією будуть симптоми грипу, які можуть включати:  біль в горлі,  підвищення температури тіла, втому, нудоту, головний біль, біль в животі.

Ці симптоми зазвичай тривають від 2 до 5 днів, а потім проходять самі. 

У меншої кількості людей з поліовірусною інфекцією розвинуться інші, більш серйозні симптоми:

- парестезія (відчуття поколювання в кінцівках);

- менінгіт (інфекція оболонки спинного та/або головного мозку) зустрічається приблизно у 1 із 25 осіб з поліовірусною інфекцією;

- параліч (людина не може рухати частинами тіла) або слабкість у руках, ногах  зустрічається приблизно у 1 із 200 осіб з поліовірусною інфекцією.

Поліовірус дуже заразний і передається від людини до людини. Він живе в горлі та кишечнику інфікованої людини. Поліовірус заражає лише людей. Він потрапляє в організм через рот і поширюється через:

- контакт із калом (фекаліями) інфікованої людини;

- краплі від чхання або кашлю інфікованої людини (рідше).

Заражена людина може передати вірус іншим людям безпосередньо до та протягом 2 тижнів після появи симптомів.

Вірус може жити в калі інфікованої людини протягом багатьох тижнів. В антисанітарних умовах він може забруднювати їжу та воду. Люди, у яких немає симптомів, все ж таки можуть передати вірус іншим і заразити їх.

Як захистити свою дитину від поліомієліту?

Є два типи вакцини, які можуть запобігти поліомієліту:

- вакцина проти інактивованого поліовіруса (ІПВ) вводиться у вигляді ін'єкції в ногу або руку, залежно від віку пацієнта;

- оральна поліовакцина (ОПВ) все ще використовується у багатьох країнах світу.

Вакцина проти поліомієліту захищає дітей, готуючи їх організм до боротьби з поліовірусом. Майже всі діти (99 дітей із 100), які отримали всі рекомендовані дози інактивованої вакцини проти поліомієліту, будуть захищені від поліомієліту.

У 2021 році Донецькій області  отримали необхідні щеплення проти поліомієліту 81,3% дітей віком до 1 року, 82,5% дітей віком до 6 років. Найнижчий рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту  дітей до 6 років, які мешкають  в Краматорському районі - 77,0%, у Маріупольському районі - 80,4%. Надзвичайно низьке охоплення щепленнями проти поліомієліту  дітей 2021 року народження 43,3%, дітей 2020 року народження - 67,9%, дітей 2019 року народження - 83,0%.  Офіційно відмовилися щепити дітей від поліомієліту 3216 батьків, що складає 5,3% від загальної кількості дітей. Не щеплено через відмову батьків 7,8% дітей 2021 року народження,7,8% дітей 2020 року народження, 5,2% дітей 2021 року народження. Найбільша кількість батьків, які відмовляються щепити дітей, мешкає в Краматорському районі 6,5%, Маріупольському районі 7,9%.

Для захисту всіх невакцинованих дітей від інфікування поліомієлітом в Україні розпочата кампанія щеплення проти поліомієліту інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) всіх дітей віком від 6 місяців до 6 років, які не отримали потрібні щеплення вчасно або отримали їх із порушенням Національного календаря профілактичних щеплень. В Донецькій області на цьому етапі потрібно щепити 6117 дітей, у тому числі в Бахмутському районі – 360 дітей, Волновахському районі – 437 дітей, Краматорському районі – 2311 дітей, Маріупольському районі  - 2241 дитину, Покровському районі – 768 дітей.

В Україні навесні 2022 року заплановано проведення раундів додаткової імунізації оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) дітей віком до 6 років. Це необхідно для захисту від інфікування та зупинення поширення вірусу. В Донецькій області впродовж раундів додаткової імунізації ОПВ заплановано щепити 63080 дітей, у тому числі в Бахмутському районі – 6994 дітей, Волновахському районі – 5041 дітей, Краматорському районі –20152 дітей, Маріупольському районі  - 18020  дітей, Покровському районі –12870 дітей.


Фото: Укрінформ