портал в режимі тестування та наповнення
  • A-
    A+
або
Слідкуйте за нами в соц.мережах:

Виплата допомоги на поховання та недоодержаних державних соціальних допомог відповідно до вимог чинного законодавства

Опубліковано 14 липня 2025 року, 13:31

Інформація щодо виплат на поховання.

З 1 липня 2025 року на органи Пенсійного фонду України покладені функції з виплати  допомоги на поховання у разі смерті наступних категорій (постанова КМУ від 11.06.2025 № 695): 

🔸 осіб з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю віком до 18 років;

🔸 осіб, які не мають права на пенсію, та осіб з інвалідністю.

У разі смерті особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю віком до 18 років члену її сім’ї або особі, яка проводила поховання, виплачується на вибір (пункт 28 постанови КМУ від 03.02.2021 № 79):

🔸 допомога на поховання в розмірі двомісячної суми призначеної державної соціальної допомоги.

Для оформлення допомоги на поховання член сім’ї особи з інвалідністю з дитинства (дитини з інвалідністю віком до 18 років) або особа, яка проводила поховання, подає:

🔸 заяву;

🔸 довідку про смерть, видану органом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України.

У разі смерті особи з інвалідністю з дитинства чи дитини з інвалідністю віком до 18 років за кордоном членом сім’ї такої особи подаються:

🔸 видані компетентними органами країни перебування та легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують смерть цих осіб, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Допомога на поховання виплачується незалежно від строку звернення за її виплатою.

🔻 Допомога на поховання не виплачується у разі:

🔸 смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання проводиться членами сім’ї або іншою особою);

🔸 смерті осіб, поховання яких проводиться за рахунок коштів державного бюджету.

🔻 Призначені суми допомоги, які належали особі з інвалідністю з дитинства і залишилися неодержаними у зв’язку з її смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам її сім’ї, які згідно із законодавством належать до осіб, яким може бути призначено пенсію у зв’язку із втратою годувальника.

❇ Однак батьки і чоловік (дружина), а також родичі, які проживали разом з особою на день її смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, коли вони не належать до осіб, яким може бути призначено пенсію у зв’язку із втратою годувальника. 

Державна соціальна допомога виплачується зазначеним особам за повний місяць, у якому настала смерть особи з інвалідністю з дитинства, незалежно від дати її смерті.

🔻 Призначені суми державної соціальної допомоги, які належали дитині з інвалідністю віком до 18 років і залишилися неодержаними у зв’язку з її смертю, виплачуються законному представнику або одному із членів сім’ї цієї дитини, які проживали разом з нею на день її смерті. 

Допомога виплачується за повний місяць, в якому настала смерть дитини з інвалідністю віком до 18 років, незалежно від дати її смерті.

У разі смерті одержувача соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної суми соціальної допомоги, призначеної на день смерті одержувача такої допомоги (пункт 40 постанови КМУ від 02.04.2005 № 261).

Для виплати допомоги на поховання осіб, подаються такі документи:

🔸 заява;

🔸 свідоцтво про смерть;

🔸 витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідка про смерть одержувача соціальної допомоги.

🔻 У разі смерті осіб за кордоном, член сім’ї або особа, яка здійснила його поховання, подає:

🔸 заяву; 

🔸 свідоцтво про смерть або інший документ, виданий органом іноземної держави, що підтверджує факт смерті.

У разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні, або особи, поховання якої проводиться за рахунок коштів державного бюджету, допомога на поховання не виплачується (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншими особами).

Допомога на поховання, не витребувана своєчасно без поважних причин, виплачується не пізніше 12 місяців після смерті одержувача соціальної допомоги.

Сума соціальної допомоги і допомоги на догляд, що залишилася недоодержаною у зв'язку зі смертю її одержувача, не включається до складу спадщини і виплачується за період по місяць смерті включно непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утриманні зазначеним в частині другій статті 36 Закону України №1058. 

Батькам, чоловіку (дружині), а також членам сім'ї, які проживали разом з одержувачем допомоги на день його смерті, сума недоодержаної допомоги виплачується незалежно від того, чи належать вони до числа непрацездатних членів сім'ї та чи перебувають на його утриманні.

У разі звернення кількох членів сім'ї померлого належна їм сума соціальної допомоги або допомоги на догляд ділиться між ними порівну. Зазначена сума виплачується, якщо звернення за нею надійшло не пізніше 12 місяців після смерті її одержувача.

Заява про виплату допомоги на поховання та недоодержаних соціальних допомог подається до органу Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого/ задекларованого місця проживання заявника.

🔻 Строк розгляду заяви органом Пенсійного фонду України не пізніше ніж протягом 10 днів після її надходження.

За матеріалами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області