Карантинні обмеження для невакцинованих громадян будуть діяти навіть у «жовтій» зоні епіднебезпеки. Про це начальник відділу планування заходів цивільного захисту, реагування на НС та підготовки у сфері цивільного захисту управління організації цивільного захисту населення і території департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької облдержадміністрації Сергій Гончаров повідомив на брифінгу у Краматорську сьогодні, 30 листопада.
Він нагадав, що 24 листопада Уряд змінив правила карантину в Україні, зміни набудуть чинності вже 6 грудня. Зміни стосуються всіх рівнів епідемічної небезпеки – від «зеленого» до «червоного».
Посилення правил торкнеться у першу чергу невакцинованих громадян.
У межах жовтого рівня заборонено з 6 грудня:
● Відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% учнів та співробітників;
● Робота закладів освіти, в яких вакциновано менше 100% персоналу;
● Проведення масових заходів;
● Робота кінотеатрів, театрів інших закладів культури;
● Робота закладів громадського харчування (окрім роботи на виніс та доставки);
● Робота спортзалів, басейнів;
● Діяльність закладів з розміщення (крім готелів, санаторних і соціальних закладів);
● Міжобласні та міжнародні перевезення.
Всі інші обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:
● «жовтий» COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
● «зелений» COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
● Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
● іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
● негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години).
● сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).
Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасово довідку 063-О, видану лікарем, який проводив щеплення. Термін дії «жовтого» сертифіката – 30 днів. Раніше він був чинним 120 днів.
«Червоний» рівень епіднебезпеки передбачає ряд обмежень, які запроваджуються в конкретному регіоні.
Зокрема, забороняється:
● Робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
● Робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
● Робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
● Робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
● Проведення масових заходів;
● Робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.
Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть «зелений» COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.
«Жовтий» COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на «червоному» рівні епіднебезпеки.
Для дотримання карантинних вимог бізнес має перевіряти у відвідувачів всі COVID-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком «Дія».
«Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус COVID-сертифіката: чинний /нечинний. Без перевірки та зчитування COVID-сертифікат не вважається наданим та перевіреним. Зауважу, що для зчитування не потрібно додаткових додатків чи засобів – достатньо «своєю Дією» зчитати QR-код», - сказав Сергій Гончаров.
Тобто представники закладів мають не просто запитувати про наявність чи перевіряти їх візуальну наявність – на вході закладу має стояти співробітник закладу з термометром для вимірювання температури та смартфоном для зчитування QR-коду COVID-сертифікату.
У випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею «Порушення правил щодо карантину людей» Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Додані нові норми й для «зеленого» рівня. Зокрема, додалась заборона регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу.
Окрім того, чинними для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються чинними такі норми:
- забороняється робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% здобувачів освіти та співробітників;
- забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу
- забороняється самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.
Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів.