1. Замовник стратегічної екологічної оцінки
Департамент економіки Донецької обласної державної адміністрації.
2. Вид та основні цілі документа державного планування, його зв’язок із іншими документами державного планування
Програма економічного і соціального розвитку Донецької області на 2024 рік (далі – Програма) є документом державного планування (далі – ДДП) місцевого рівня, який визначає сукупність взаємоузгоджених завдань і заходів, що будуть реалізуватися місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, щодо вирішення нагальних проблем та досягнення стратегічних цілей розвитку регіону в 2024 році.
Програму розроблено з урахуванням програмних документів, які діють на державному та регіональному рівнях, а саме:
Указ Президента України від 30 вересня 2019 року № 722/2019 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року»;
Державна Стратегія регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695;
План заходів на 2021-2023 роки з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 497-р;
Стратегія розвитку Донецької області на період до 2027 року, затверджена розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 17 лютого 2020 року № 147/5-20 (із змінами).
Головною метою Програми визначено забезпечення розвитку економіки регіону і територіальних громад, ефективне використання внутрішнього природно-ресурсного потенціалу, формування позитивного іміджу області, забезпечення якості та загальної доступності публічних послуг; підвищення добробуту та стимулювання гармонійного розвитку населення, підвищення спроможності регіону попереджувати та ліквідовувати наслідки надзвичайних ситуацій, а також запровадження елементів повоєнного відновлення, спрямоване на ліквідацію наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України..
Виконання Програми здійснюватиметься в межах реальних фінансових можливостей бюджетів усіх рівнів та за рахунок позабюджетних коштів, незаборонених законодавством.
3. Інформація про те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів):
Програма охоплює основні види господарської діяльності: промисловий, агропромисловий та дорожньо-транспортний комплекси, житлове господарство і комунальну інфраструктуру, впровадження заходів територіального планування, освіту, охорону здоров’я, фізичне виховання та спорт, культуру і туризм, охорону навколишнього природного середовища тощо.
Здійснення стратегічної екологічної оцінки (далі – СЕО) документа державного планування передбачає аналіз та оцінку ймовірних наслідків та ризиків реалізації проєктних рішень як на окремі компоненти навколишнього природного середовища, так і на загальний баланс екосистем, а, відповідно, й на соціально-економічні умови розвитку території, а також здоров’я населення.
За кожним розділом Програми визначені основні завдання та заходи щодо розвитку галузей (сфер діяльності), а також орієнтовний перелік інвестиційних та інфраструктурних проєктів, серед яких можуть бути проєкти, що відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підлягатимуть оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Для таких проєктів має бути здійснена процедура оцінки впливу на довкілля.
4. Ймовірні наслідки
Під час здійснення СЕО необхідно оцінити ймовірні наслідки реалізації Програми, зокрема, мають бути оцінені ймовірні наслідки:
а) для довкілля, у тому числи для здоров’я населення, за окремими компонентами: атмосферне повітря, ґрунти та земельні ресурси, водні ресурси, біорізноманіття та ландшафтне різноманіття, відходи, наслідки для здоров’я населення тощо;
б) для територій з природоохоронним статусом:
Станом на 01.10.2023 до складу мережі природно-заповідного фонду Донецької області входить 190 об’єктів площею 103,541 тис. га, які загалом займають 3,9% території області.
Під час здійснення СЕО необхідно оцінити ймовірні наслідки реалізації Програми на зазначені території та об’єкти природно-заповідного фонду, їх охоронні зони, землі природно-заповідного фонду України, території та об’єкти, що мають особливу екологічну, наукову і естетичну цінність та об’єкти комплексної охорони;
в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення
Зважаючи на географічне положення територій, на яких запланована реалізація заходів і проєктів Програми, транскордонні наслідки реалізації рішень Програми для довкілля, у тому числі здоров’я населення, не очікуються.
5. Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо проєкт ДДП не буде затверджено
Зважаючи на комплексність рішень проєкту Програми, що обумовлюється необхідністю виконання стратегічних цілей Програми, здійснюється розгляд виправданих альтернатив планованих рішень.
При впровадженні заходів Програми, у порівнянні з існуючим станом, очікується позитивний вплив на навколишнє природне середовище, у тому числі на здоров’я населення.
Найсприятливішим варіантом буде затвердження запропонованої Програми.
Альтернативним варіантом є відмова від планованої діяльності, так званий «нульовий сценарій», без затвердження зазначеного документа державного планування. Так, у процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки доцільно розглянути вплив на довкілля, у тому числі на здоров’я населення, та прогноз його змін за умови, якщо запропоновані заходи і проєкти Програми не будуть реалізовуватись. Оцінку ефективності вказаної альтернативи буде відображено в Звіті про СЕО.
6. Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки
Для проведення стратегічної екологічної оцінки буде використана наступна інформація: регіональні доповіді про стан навколишнього природного середовища; екологічні паспорти Донецької області; статистична інформація; інформація, що міститься в інших актах законодавства, які мають відношення до проєкту ДДП; дані моніторингу стану довкілля; експертні оцінки; інша доступна інформація.
Під час проведення СЕО передбачається застосування таких аналітичних методів: статистичний аналіз поточного стану довкілля, у тому числі здоров’я населення; порівняльний аналіз ключових екологічних показників; аналіз тенденцій, оцінка ймовірних наслідків відповідно до контрольного переліку; експертне оцінювання аналіз (за необхідності), а також проведення консультацій з громадськістю щодо екологічних цілей та ймовірного впливу на здоров’я населення.
Комплекс методів проведення СЕО може бути змінено залежно від характеру планованих завдань проєкту Програми.
7. Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування
Під час здійснення стратегічної екологічної оцінки передбачається розглянути заходи із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля та здоров’я населення при здійсненні планованої діяльності, визначені законодавством, зокрема:
Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;
Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», яким встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог:
раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров’я населення;
збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;
здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов’язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами;
Законом України «Про тваринний світ», у відповідності до вимог статей 9, 37, 39, 40, заходи спрямовані на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення значного негативного впливу на об’єкти тваринного світу.
8. Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку
Звіт про СЕО складається відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
9. Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, строки їх подання
Зауваження і пропозиції до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2024 рік подаються до департаменту економіки Донецької облдержадміністрації у письмовій формі на електронну пошту: [email protected] з темою листа «До заяви про визначення обсягу СЕО».
Відповідальна особа: Ганна ЗЕЛЕНЯК.
Строк подання зауважень і пропозицій: становить 10 діб з дня оприлюднення Заяви про визначення обсягу СЕО, тобто до 24 листопада 2023 року (включно). Пропозиції і зауваження, що подані після встановленого терміну, не розглядаються.
Директор департаменту
економіки облдержадміністрації Геннадій МАР`ЯНЕНКО