портал в режимі тестування та наповнення
0-800-507-506, 0954633565
Гаряча лінія
  • A-
    A+
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму

Опубліковано 09 листопада 2018 року, 09:05 , Департамент інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації

9 листопада 2018 року Україна разом зі всім світом відзначає Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму. Ця дата відзначається як день пам'яті про першу масову акцію фізичного насильства Третього рейху по відношенню до єврейського населення країни. У цей день в 1938 році почалися масові єврейські погроми, відомі в історію під назвою «Кришталева ніч». Саме в ніч з 9 на 10 листопада 1938 р. на території Німеччини та Австрії нацисти вбили близько 100 осіб, 30 тисяч євреїв було заарештовано та відправлено в концтабори. Сотні синагог було спалено вщент, а тисячі вітрин магазинів та вікон приватних будинків, якими володіли євреї, розбиті - звідси й пішла історична назва погрому.  

Повна відсутність реакції на ні події, як всередині самої Німеччини, так і в інших країнах Європи фактично розв'язала нацистам руки й стала стимулом до початку масового знищення євреїв у інших країнах Європи. «Кришталева ніч» стала поворотним пунктом у долі німецького та австрійського єврейства і прямим прологом до одного з найстрашніших злочинів нацистського  режиму - Голокосту, що забрав життя 6 мільйонів осіб.

Трагедія Голокосту не оминула ні Україну, ні Донецьку (Сталінську) область. За переписом населення від 1939 року на території області проживало 65 556 осіб єврейської національної меншини, що складало 2,1 % від загальної кількості її населення. За час окупації 1942-1943 рр. її чисельність скоротилась майже вдвічі. 

Загалом гітлерівський окупаційний режим винний в загибелі 1,5 млн євреїв на території України. Ті, хто залишилися живими, урятувалися насамперед завдяки місцевим мешканцям-неєвреям. Незважаючи на смертельну небезпеку, вони мали мужність здійснити цей моральний подвиг. 

Десятки тисяч людей по всьому світу за порятунок євреїв під-час Голокосту були нагородженні високим званням «праведник світу», і серед них його отримали 1755 українців.